ABD İle Buzlar Erimeye Başladı

Mevcuttaki vize krizinin ardından ABD'ye hareket eden Yıldırım, yaşananların olumlu olduğunu söyledi.

ABD İle Buzlar Erimeye Başladı

Mevcuttaki vize krizinin ardından ABD'ye hareket eden Yıldırım, yaşananların olumlu olduğunu söyledi.

07 Kasım 2017 Salı 11:24
254 Okunma
ABD İle Buzlar Erimeye Başladı

Geçtiğimiz ay FETO Soruşturması kapsamında Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye konsolosluğu çalışanın ülkemizde tutuklanması ile başlayan ve bir anda büyük krize dönüşen olaylar, iki gün önce ABD ile Türkiye’nin attığı olumlu adımlar karşısında çözülmeye başladı.

Bilindiği gibi önce Amerikan hükümetinin konsolosluk çalışanı için talep ettikleri Türkiye tarafından yerine getirilmemiş ve buna misilleme olarak ABD, Türk vatandaşların vize başvurularını dondurmuştu. Mukabil girişim olarak Türkiye de ABD vatandaşları için vizeleri durdurma kararı almış ve kriz gittikçe büyümüştü.

İki gün önce de önce ABD Büyükelçiliği’nin vize işlemlerinin sınırlı sayıda tekrar yapılmaya başlandığının duyurulmasıyla Türk Büyükelçiliği de adım atarak sınırlılık kapsamında Amerikan vatandaşlarına vize uygulamasının başladığını bildirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım, bu gelişmelerin ardından ABD’yi ziyaret kararı almış ve ziyaret öncesi de, bu iki ülkenin attığı adımların, her ne kadar vize işlemleri kısıtlı olarak başladıysa da olumlu birer adım olduklarını söyledi.

Başbakan’ın, havaalanında yanıtladığı sorulardan biri de, ABD tarafından açıklanan Türkiye’nin güvence verdi iddiasıydı. Yıldırım, bir hukuk devleti olarak böylece verilmiş güvencemiz bulunmamaktadır şeklinde konuştu ve güvenci kararının hukuk devleti bağlamında örtüşmeyeceğini ifade etti.

Başbakan hareket öncesinde ailesi ve kendi hakkında çıkan off shore şirketler iddialarına da yanıt verdi. Gemi inşa yüksek mühendisi olduğunu belirten Yıldırım, siyasete atıldıktan sonra işini çocuklarına devrettiğini ve çocuklarının şirketlerinin ülkede en fazla vergi veren firmalar arasında yer aldığını söyledi.

Son Güncelleme: 07.11.2017 11:27
Anahtar Kelimeler:
AbdVize Krizi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.