Yerli Araç İçin Manisa'da İlk Fabrika

Yerli otomobili üretecek olan babayiğitlerden Vestel, ilk yerli otomobil fabrikasını açtı.

Yerli Araç İçin Manisa'da İlk Fabrika

Yerli otomobili üretecek olan babayiğitlerden Vestel, ilk yerli otomobil fabrikasını açtı.

04 Kasım 2017 Cumartesi 18:44
942 Okunma
Yerli Araç İçin Manisa'da İlk Fabrika

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde imzalanan Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişimi Grubu Protokolü çalışmaları kapsamında üretilecek olan ilk yerli otomobil için üretim tesislerinin açılışına bugün başlandı. Buna göre prokole dâhil olan Zorlu Holding tarafından Manisa’da iki fabrika açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Zorlu Holding’in 2.8 milyar liralık yatırımdan oluşan fabrikalarından biri tablet ve mobil akıllı telefon üretimi yapacak. Diğer fabrika ise 2020 yılında piyasaya çıkarılması hedeflenen yerli otomobillerin elektrikli modelleri için nikel – kobalt üretimi yapacak. Üretilen bu mâlzemeler, yerli otomobillerin bataryalarında kullanılacak.

Zorlu Holding’in Manisa’da yer alan Vestel City sahasında ve Gördes’te açılışı gerçekleştirilen fabrikalar kendi sahaları için çok önemli bir yere sahip. Gördes’te yer alan nibel – kobalt işletmesi Meta Nikel Kobalt, ülkemizin alanındaki ilk işletmesi olarak lanse edilirken, akıllı telefon üretimi yapılacak olan Venus Akıllı Telefon ve Tablet Fabrikası da, Avrupa’da yer alan ilk ve tek akıllı telefon işletmesi olmuştur.

Elektrikli yerli otomobillerin üretimi için hayata geçirilen Meta Nikel işletmesi de, yirmi bin ton kapasitene ulaşmayı hedeflemektedir. Aynı zamanda fabrika, yerli otomobil dışında sanayinin birçok dalında da üretime katkı sağlayacak.

Akıllı tablet fabrikasının açılışıyla birlikte Vestel, yılda altı milyon akıllı telefon ve tablet üreterek, bir rekora imza atacak. Ayrıca fabrikanın toplamda yedi yüz kişilik işçi kapasitesi bulunuyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.