Yeni Dacia Duster'ın Lansmanı Yapıldı

Renault Mais Genel Müdürü Çağdaş: ÖTV limitlerinde yapılan değişikliklerin sektöre olumlu yansıdığını belirterek, 2018'de de 2017'ye benzer bir talep olacağını beklediklerini söyledi.

Yeni Dacia Duster'ın Lansmanı Yapıldı

Renault Mais Genel Müdürü Çağdaş: ÖTV limitlerinde yapılan değişikliklerin sektöre olumlu yansıdığını belirterek, 2018'de de 2017'ye benzer bir talep olacağını beklediklerini söyledi.

11 Şubat 2018 Pazar 12:16
273 Okunma
Yeni Dacia Duster'ın Lansmanı Yapıldı

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, Yeni Dacia Duster'ın tanıtımında yaptığı konuşmada, 2017'nin Dacia adına iyi geçtiğini ifade ederek, Duster EDC ile otomatik vites pazarına iddialı bir giriş yaptıklarını, diğer modellerin de bu iddialarını desteklemesiyle yüzde 5,1 pazar payı elde ettiklerini ve marka sıralamasında 2 basamak birden yükselerek 6'ıncı sırada geldiklerini ifade etti.

Dacia’nın Duster ile Türkiye'de son 5 yılın 4x4 otomobil lideri olduğunu kaydeden Berk Çağdaş, yakaladıkları satış performansıyla Romanya, Fas ve Cezayir gibi yüksek pazar payına sahip ülkeleri geçerek Dacia'nın en büyük 5'inci pazarı olarak konumlandıklarını söyledi.

Marka olarak beğenilen ve kaliteli otomobilleri en uygun fiyatla müşterileriyle sunduklarını belirten Çağdaş, "Tamamen yenilenen ve daha modern bir görünüme sahip olan yeni Duster'ı, yine Türkiye'nin en uygun fiyatlı SUV'u olarak pazara sunuyoruz. Yeni Duster ile 2018 yılında hedef kitlemizi genişletmeyi, pazardaki güçlü konumumuzu koruyarak pazar payımızı artırmayı ve segment liderliğini hedefliyoruz." dedi.

"DUSTER MODELİ DACİA'NIN OMURGASI"

Dacia'nın bütün dünyada ilgi gördüğünü, Türkiye'de de kendilerinin çok sevdiğini kaydeden Çağdaş, markanın fayda-maliyet oranı en yüksek araç grubunda olduğunu belirtti.

Dacia ile bütün segmentlerde tüm taleplere cevap verecek aracı en uygun fiyatla tüketiciye sunduklarını aktaran Çağdaş, "Dacia çok önem verdiğimiz ve geleceğine güvendiğimiz bir marka. Duster bu markanın omurgasını teşkil ediyor. Bugüne kadar dünyada 2,3 milyon, Türkiye'de 93 bin adet satıldı. Bu model sayesinde Türkiye'de 2017 yılında bu modelin ivmesiyle diğer Dacia modellerini de satarak 12 ilde birinci olduk." diye konuştu.

Ülkemizde araç sahipliğinin diğer ülkelere kıyasla hala çok düşük olduğunun altını çizen Çağdaş, doyurulması gereken araç talebi düşünüldüğünde Dacia'nın çok önemli bir boşluğa cevap verebilecek nitelikleri barındırdığını söyledi.

Duster'ın da çok inandığı bir model olduğuna vurgu yapan Çağdaş, DNA'sı aynı kalmak şartıyla dış tasarımında ciddi bir değişim yaşanan araçın, ses yalıtımından teknolojik özelliklere, malzeme kalitesinden sürüş konforuna kadar tüketicinin istediği özellikleri bünyesinde bulundurduğunu aktardı.

Çağdaş, "Bana göre Türkiye'de Duster'a binip de keyif almayacak, bir 4X4, bir 4X2 SUV'den beklentilerini karşılayamayacak bir insan olamaz. Bu anlamda bizim çok büyük gelecek beklediğimiz bir model." değerlendirmesinde bulundu.

"CAZİP FİYATI DACİA'YI İDDİALI KONUMA GETİRİYOR"

Tanıtımını yaptıkları modelde dijitalleşen teknolojileri satın alma gücü ile bir araya getirdiklerini ifade eden Çağdaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İlk defa bu markamızda e-ticarete başlıyoruz. 100 araçla bir pilot çalışma yapıyoruz. 100 müşterimiz bu aracı internet ortamından siparişle aracı konfigüre edip teslim alacak. Bu araç piyasaya 1 Mart'ta çıkacak ama bu tarihten önce müşterilerimize internetten sipariş ettikleri araçlarını İstanbul Park'ta teslim edeceğiz. Türkiye'de otomotiv anlamında özelleşen ilk uygulamalardan biri olduğunu düşünüyorum. Buradan bir başarı bekliyoruz. Bunun diğer marka ve modelleri içinde gelişeceğini düşünüyoruz."

Çağdaş, geçen sene 48 binden fazla araç sattıklarının notunu düşerek, bunun kendilerini Dacia dünyasında Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya'nın ardından 5'inci konumuna yükseldiğini belirtti.

Ülkemizin Dacia dünyasında talebin oluştuğu önemli ülkelerden biri olduğuna değinen Çağdaş, "Her türlü teknolojiyi barındıran, her türlü zevke hitap eden aracın ulaşılabilir fiyatlarla sunulması Dacia'yı güçlü kılıyor. Zaten Türkiye’de 5 yıldır 4X4'te lideriz." dedi.

"BEKLENEN NOKTADA DEĞİLSEK SUÇU KENDİMİZDE ARAMALIYIZ"

Ülkemizde C-SUV segmentine olan ilginin artması nedeniyle bu pazarın büyüdüğüne vurgu yapan Çağdaş, bu segmentte de 4X4'ün maliyet olarak bir miktar daha yüksek olmasından dolayı 4X2'nin önde gittiğini söyledi.

Türkiye'de araç satışlarını artırarak toplam pazarda lider olduklarını kaydeden Çağdaş, bunu sadece araç satarak değil, müşteri memnuniyetini yukarı çekerek, kalite ve imajı yükselterek, bayi karlılığını yükselterek yaptıklarını belirtti.

Çağdaş, konuşmasına şöyle devam etti:

"Renault ve Dacia ayırmadan söylüyorum; benim kişisel hedeflerimden biri bu markayı bir 'love' marka haline getirmek. 50 yıldır Türkiye'de olan, her üç aileden birinin hayatına giren bir marka. Bugün 'love' marka olamadıksa suçunu biz kendimizde arayalım. Biz şimdi yeni bir yönetim anlayışıyla, yeni bir perspektifle tamamen müşteriyi ön planda tutarak, iş ortaklarımızın karlılığını ve tatminini artırarak bunu yapmak istiyoruz. 2017 bizim için bir başlangıçtı. Bir noktaya gelmek zordur, orada durmak daha zordur. Biz şimdi daha zor olan kısmı yapacağız, sürdürülebilir olacağız. O bakımdan bugün Dacia'nın Duster modeli ile olur, yarın Renault'nun Koleos ya da yeni Clio modeli ile olur. Bu pazarda çok güçlü bir şekilde sürdürülebilir olmak istiyoruz. Bunun bir tesadüf olmadığını göstermek istiyoruz."

Türkiye'de bütün markaların fiyat-maliyet rasyosuyla hitap ettiği bir kitle olduğunu kaydeden Çağdaş, "Benim inancıma göre fark, müşteriye nasıl davrandığınızda ortaya çıkıyor. Bu anlamda müşteri memnuniyetine yönelik yeni sürprizlerimiz de olacak."şeklinde görüş bildirdi.

"TEŞVİK'İN KATKISI YÜZDE 5'İ GEÇER"

Hükümetin, ÖTV limitlerinde çok güzel değişiklikler yaparak sektör dostu olduğunu gözler önüne serdiğini, MMTV konusunda da aracın değeriyle ilişkilendirerek daha hakkaniyetli bir sistem oluşturduğunu söyledi.

Çağdaş, şöyle devam etti:

"Biz 2018'de 2017'ye benzer bir talep olacağını bekliyoruz. 2017'de ben şahsen bir düzeltme hareketi, yani talebin yüzde 10 daralmasını bekliyordum. Bunun nedeni de 2016'nın son 3 ayında ÖTV söylentileri ve beklentileri sebebiyle talebin öne çekilmesiydi. 2016 yılında normalde olması gereken pazar 850-880 bin civarındaydı ama 983 bin gerçekleşti. 2017'de bunun düzeltmesini görülebilirdi. 2017 ayrıca yüksek parite hareketi de görüldüğü ama kur salınımlarının fiyatlara daha gecikmeli yansıdığı bir dönemdi. Bir de 2017, özellikle ticari filoların 2-3 yılda bir yapılan değişim dönemine denk gelmişti. Bu dinamiklerle sektör sadece yüzde 3 daraldı. Halbuki yüzde 10 daralsaydı da normal derdim, bir otomotivci olarak.

2018'de bu noktada bir talebin olmasını beklemek normal. Çünkü bölge ülkelerine yönelik birtakım kaygılar var. İnsanların önemli bir kısmı bekleyip görmek istiyor. Ama diğer taraftan da 2018 bir anlamda ekonomide talebin teşvik edildiği bir yıl olacak. Özellikle KOBİ'ler tarafından. 2017 yılında KOBİ'lere verilen teşvikler sayesinde KOBİ'lerde üretim artışı yaşandı, üretim taleplerinde bir kesinti olmadı. Bu da hafif ticari araç satışlarını yüzde 3 büyüttü. Bunun tetikleyici faktörü KOBİ'lerdir."

2018 yılında 900 bin civarında bir pazar beklentileri olduğunu belirten Çağdaş, kendisine yöneltilen hurda teşvikine yönelik soruya, "Yaklaşık 10 yıl önce de bir hurda teşviki uygulanmıştı. Bunun talep üzerindeki etkisi yüzde 12-13 civarında olmuştu. Yine bu kadar olur mu görmek lazım ama muhakkak yüzde 5'in üzerinde bir katkısı olacağını düşünüyorum. Özellikle Anadolu'da çok fazla yaşlı araç var. Kendi markamızdan örnek verecek olursam, Renault Toros Anadolu'da bazı bölgelerde hala gözde bir model, 15-16 milyar liraya satılıyor." şeklinde cevap verdi.

ÖTV ve MTV'deki sınır değişimlerinin, fiyatlar üzerinde kur sabit kaldığı takdirde yüzde 3 ila yüzde 6 civarında etkisi olabileceğini aktaran Çağdaş, kur artışının yüksek olması durumunda ise bu etkinin azalacağını kaydetti.

DUSTER 70 BİN TL'DEN BAŞLIYOR

1 Mart 2018'de bayilerdeki yerini alacak olan yeni Dacia Duster'ın 4x2 ve 4x4 versiyonları satışa sunulacak.

Otomobilin bünyesinde otomatik klima, otomatik yanan farlar, 360 derece kamera, Eller Serbest Dacia Kart Sistemi, perde hava yastıkları, elektrik takviyeli direksiyon, Kör Nokta Uyarı Sistemi, 4x4 Bilgilendirme Ekranı, bel destek ayarlı yeni koltuklar ve Yokuş İniş Destek Sistemi bulunuyor.

İkisi dizel, ikisi benzinli olmak üzere dört motor seçeneği sunan yeni Duster, online ortamdan da satışa çıkarılıyor. Bu ortamdan 100 müşteriye otomobili pazara sunulmadan alma imkanı veriliyor.

Otomobil, 2017'de Türkiye'de 16 bin 970 adet ile beşinci senesinde en çok satılan 4x4 modeli olmuştu. Yeni Duster 70 bin 900 liradan başlayan fiyatlarla bayilerdeki yerini alacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.