Türkler Elektrikli Otobüs Üretti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'ndeki etkinliğe katıldıktan sonra Sabancı Holding tarafından üretilen elektrikli otobüsü test etti.

Türkler Elektrikli Otobüs Üretti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'ndeki etkinliğe katıldıktan sonra Sabancı Holding tarafından üretilen elektrikli otobüsü test etti.

09 Aralık 2017 Cumartesi 19:40
306 Okunma
Türkler Elektrikli Otobüs Üretti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın babayiğitler olarak açıkladığı yerli otomobil projesi üreticileri işe henüz koyulmamışken, babayiğitler arasında yer almayan Sabancı Holding’in bünyesinde faaliyet gösteren TEMSA, ilk elektrikli otobüsü üretti. Otobüsün tanıtımı için Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve Güler Sabancı ile kısa bir yolculuk gerçekleştirdi.

Harbiye’deki İstanbul Kongre Merkezi’nde Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından düzenlenen Girişimcilik Haftası’na katıldıktan sonra elektrikli otobüsü denetlemek üzere yola çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın gibi bürokratlar da eşlik etti. Cumhurbaşkanına, Sabancı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı tarafından TEMSA’nın ürettiği elektrikli otobüs hakkında bilgi verilerek otobüs ile kısa bir seyahata çıkıldı.

Güler Sabancı, yaptığı açıklama ile TEMSA’nın teknolojik unsurları bünyesinde barındırarak artık otomotiv odaklı teknoloji üreten bir firma hâline geldiğini belirterek haklı gururu Türk milleti ile yaşadığını belirtti. TEMSA’nın ürettiği MD9 electriCITY ismi verilen elektrikli otobüs ile Harbiye’de bulunan İstanbul Kongre Merkezi’nden Yıldız Sarayı’na kadar yolculuk eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşlik eden bürokratlar, elektrikli otobüsü de test etmiş oldu.

TEMSA’nın, günümüzde Amerika Birleşik Devletleri otomotiv pazarında 4. olduğu biliniyor. İhracat kapasitesi ise on ikin araç olan TEMSA’yı, Cumhurbaşkanı tebrik ederek yeni projelerin gerçekleştirilmesi için iyi dileklerini sundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.