Türk Otomotiv Sektörü Yeni Rekorlar Peşinde

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik otomotiv sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türk Otomotiv Sektörü Yeni Rekorlar Peşinde

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik otomotiv sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

13 Ocak 2019 Pazar 22:36
84 Okunma
Türk Otomotiv Sektörü Yeni Rekorlar Peşinde

Geçtiğimiz yıl 31,6 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaşan Türk otomotiv sektörünün bu yıl ise 32 milyar dolar büyüklüğünde dış satım hedeflediği kaydedildi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik tarafından yapılan açıklama ile sektörde 2017 yılının 28,5 milyar dolarla kapandığı, 2018 yılının girişinde ise 29 milyar doları hedefledikleri hatırlatıldı.

Yıl içerisinde hedeflerini revize ettiklerini ve 31,6 milyar dolarla rekor bir rakama ulaştıklarını kaydeden Baran Çelik, geçtiğimiz sene ise bir önceki yıla kıyasla yüzde 11 oranında ihracat artışına ulaştıklarını belirtti.

Baran Çelik ihracat ve iç Pazar arasındaki ilişkiyi ise; "Türkiye'deki üreticilerin yeni projeleri devreye almalarında ya da yeni yatırım projelerinin karar verme noktalarında iç pazar büyüklüğü her zaman belirleyici bir unsur olarak ortaya çıkıyor. Bundan dolayı şu anda gelmiş olduğumuz 600-620 bin gibi iç pazar büyüklüğü otomotiv endüstrisi için çok büyük bir problem çünkü 1 milyonluk seviyelerini gördü endüstri ve Türkiye'nin ekonomi büyüklüğü ve nüfus büyüklüğü, bu rakamların çok düşük olduğunu gösteriyor. Uzun vadede iç pazarın daralmasının ihracatta negatif etkileri olacağı noktasında bütün sektörün ortak kanaati var. Geçmişte bunu gördük. 2008-2009 yılında bu süreç yaşandı. İç pazar büyüklüğünü bu yüzden çok fazla önemsiyoruz" ifadelerini kullanarak aydınlattı.

Ticaret Bakanlığı’nın faaliyet süreçlerine desteklerini de aktaran Çelik, "Yönetim kurulu toplantımızda, 2019'a 32 milyar dolarlık bir hedefle girmek noktasında karar verildi. Yani yeni bir rekor hedefliyoruz. Bazı riskler de karşımızda duruyor. Özellikle Brexit süreci. Bu süreçte oluşabilecek bir sert geçiş Türkiye'nin yüzde 10'lık bir ihracat pazarında risk olarak önümüze çıkıyor. Bunun yanında küresel ticaret savaşları var. Bu savaşların her ülkenin birbirine koruma duvarları ördüğü dönemde küresel büyümede de etkilenme oluyor. İhracat rakamları da bu büyümeden negatif etkilenme potansiyeli taşıyor. Otomotiv endüstrisi bu konuda çok hassas. Sektörde bir yandan da misyonla ilgili gelişmeler var AB'de. Dizel araçlardan benzinli ve hibrit araçlara geçiş. Ondan dolayı AB pazarında riskler barındırıyor ihracatta daralma yönünde ama bunu aşmak için bir sürü faaliyet yapılıyor, Ticaret Bakanlığımızın bu noktada destekleri var" şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.