TÜİK, Taşıt Satışlarına İlişkin Raporu Yayınladı

Türkiye İstatistik Kurumu Motorlu Kara Taşıtları ile ilgili raporu yayınladı.

TÜİK, Taşıt Satışlarına İlişkin Raporu Yayınladı

Türkiye İstatistik Kurumu Motorlu Kara Taşıtları ile ilgili raporu yayınladı.

04 Eylül 2018 Salı 10:38
82 Okunma
TÜİK, Taşıt Satışlarına İlişkin Raporu Yayınladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz ayına yönelik “Motorlu Kara Taşıtları” raporunu kamuoyu ile paylaştı.

Geçtiğimiz Haziran ayı içerisinde 64 bin adet taşıt satışının gerçekleştiği hatırlatılırken, Temmuz ayında bu sayının 96 bine yükseldiği ve kısmi olarak toparlandığı belirlendi. Temmuz ayında satış rakamının bir önceki aya kıyasla yüzde 50,1 oranında arttığı izlenirken, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla ise yüzde 24,6 oranında bir düşüşün yaşandığı da dikkatlerden kaçmadı.

Temmuz ayında geçtiğimiz yılın Temmuz ayı ile kıyaslama yapıldığında ise trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısında yüzde 24,6 oranında gerileme yaşandığı belirlenirken, bu azalışın ise otomobilde yüzde 25,3 oranında, minibüste yüzde 42,3 oranında, otobüste ise yüzde 50,4 oranında gerçekleştiği bununla birlikte kamyonet ve kamyonda ise sırasıyla yüzde 38,3 ile 28,2 oranında yaşandığı ifade edildi.

Temmuz ayı içerisinde trafiğe kayıt yapılan taşıt sayısının bir önceki aya oranla yüzde 50,1 oranında bir artış gerçekleştirdiği izlenirken, aynı ay içinde trafiğe kaydı yapılan toplam araç sayısının ise 96 bin 562 olduğu bu sayının içerisinde ise ilk sırada yüzde 58,2’lik oran ile otomobilin yer aldığı belirlendi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.