Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısında Yükseliş

TÜİK, Ağustos ayına ait motorlu kara taşıtları verilerini paylaştı.

Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısında Yükseliş

TÜİK, Ağustos ayına ait motorlu kara taşıtları verilerini paylaştı.

02 Ekim 2018 Salı 12:20
82 Okunma
Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısında Yükseliş

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2018 yılı Ağustos ayına ait motorlu kara taşıtları verilerine ulaşıldı. Bu çerçevede; önceki ay sonu itibariyle trafiğe kayıtlı olan toplam araç sayısının 22 milyon 770 bin 658 olduğu öğrenilirken, bunun yüzde 54,3’lük bir kısmının ise otomobil, yüzde 16,4’ünün kamyonet, yüzde 14’ünün motosiklet olduğu kaydedildi. Yanı sıra yüzde 8,2’sinin traktör, yüzde 3,7’sinin kamyon, yüzde 2,1’inin minibüs olduğu, yüzde 1 oranında otobüs ve son olarak yüzde 0,3 oranında ise özel amaçlı taşıtlar olduğu izlendi.

 Ağustos ayında ise 63 bin 752 adet taşıtın trafiğe kayıt yaptırdığı bilgisine ulaşılırken, trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısının bir önceki aya kıyasla yüzde 34 oranında gerilediği belirlendi.

Bununla birlikte trafik kaydı gerçekleşen taşıt sayısının geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla ise yüzde 40,9 oranında azalma yaşadığı tespit edilirken, bu azalışın içerisinde en çok özel amaçlı taşıtların yüzde 70,8 oranında gerilediği tespit edildi.

Trafikteki toplam taşıt sayısına bakıldığında ise Ocak ile Ağustos ayları aralığında yakalanan artışın 551 bin 713 olduğu belirlendi. Ayrıca Ağustos ayında gerçekleşen taşıt devrinin de 600 bin 922 adet olduğu kaydedilirken, trafikte kayıtlı olan LPG’li araç oranının da yüzde 37,9 olduğu ifade edildi.

Anahtar Kelimeler:
TÜİKAğustosTaşıt
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.