Toyota, Türkiye Şubesi İle Rekora Doymuyor

Dünyaca ünlü Japon araba markası Toyota'nın Türkiye'de bulunan fabrikası, hem ihracat hem de üretim rekoru kırdı.

Toyota, Türkiye Şubesi İle Rekora Doymuyor

Dünyaca ünlü Japon araba markası Toyota'nın Türkiye'de bulunan fabrikası, hem ihracat hem de üretim rekoru kırdı.

09 Aralık 2017 Cumartesi 19:31
182 Okunma
Toyota, Türkiye Şubesi İle Rekora Doymuyor

Japon otomotiv devi Toyota’nın ülkemizdeki Sakarya şehrinde kurduğu fabrika, Avrupa’da bulunan diğer fabrikalar arasındaki en yüksek üretim sayısına ulaşarak ihracat rekoru kırdı. Sakarya’daki fabrika, hem ihracat hem üretim hem de istihdam düzeyinde rekorlarına yenilerini eklemeye devam ediyor. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Totoya Otomotiv Sanayi Genel Müdürü Hiroshi Kato, hedeflerinin daha da yükseleceğini belirtti.

Genel müdür, 2016 senesinin sonunda doğru dört yüz milyon euroluk yatırım yapıldığını ve böylece ülkenin ilk hibrit ve SUV otomobillerinin üretildiğini açıkladı. Üretilen Totoya C-HR modelleri ile üretim ve istihdamda artış yaşandığını, bunun da ihracata etki sağladığını ifade eden Hiroshi Kato, fabrikanın günde üç vardiya sistemi ile çalıştığını belirtti.

Yetkililer tarafından yapılan açıklama ile araç üretim kapasitesi iki katına çıkarak toplamda iki yüz seksen bine kadar ulaşan fabrikada, istihdam edilen işçi sayısında da muazzam artış yaşandı. Buna göre yaşanan bu paralel artış, beş bin kişinin işçi olarak fabrikada istihdam edilmesine neden oldu. Yetkililer, aynı zamanda Toyota’nın yeni modelini Japonya dışında ilk üreten fabrikanın Sakarya’daki Totoya Türkiye fabrikası olduğunu da belirtti.

Genel müdür tarafından açıklanan verilere göre Toyota’nın Türkiye fabrikası, Avrupa ülkeleri arasında en fazla üretim yapan fabrika unvanını taşıyor. Fabrika, 2017 senesinde toplam iki yüz seksen bin araç üretmiş ve bu araçlardan iki yüz kırk sekiz bin tanesini ihraç etmeyi hedeflemekte.

Anahtar Kelimeler:
Toyota
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.