TOFAŞ Rekora Doymuyor

Ülkenin en büyük sanayi kuruluşlarından TOFAŞ, hem iç pazarda hem de ihracatta yeni bir rekora imza attı.

TOFAŞ Rekora Doymuyor

Ülkenin en büyük sanayi kuruluşlarından TOFAŞ, hem iç pazarda hem de ihracatta yeni bir rekora imza attı.

06 Kasım 2017 Pazartesi 23:33
679 Okunma
TOFAŞ Rekora Doymuyor

Türkiye’nin sanayi devi olarak adlandırılan ve 1968 yılında Vehbi Koç tarafından kuruluşuna ön ayak olunan TOFAŞ, bu seneki eylül ayına kadar olan dönem için büyük rekora imza attı. Firma, toplamda üç yüz bine yakın araç üreterek otomobil alanında en fazla üretim sayısına erişmeyi başardı.

Ülkenin en büyük üçüncü sanayi firması olan TOFAŞ, üçüncü çeyrekteki mâli durumlarını kamuoyu ile paylaştı. Böylece firmanın, 281.000 araç ürettiği ve otomotiv sektöründe en fazla üretime ulaştığı ortaya çıktı. Böylece otomotiv sahasındaki liderliğini de koruyan TOFAŞ, 2016 yılına oranla kârını da % yirmi beş oranında yükseltti.

TOFAŞ, üretim rekorunun yanı sıra eylül ayına kadar ihraç ettiği iki yüz yedi binlik araç ile de yine kendi rekorunu kırdı. Böylece bu yılın son dönemine on iki milyar lirayı aşkın bir ciro ile girmiş oldu. Bu, şirketin ilk dokuz aydaki brüt kârının ise bir milyar üç yüz milyon lira olduğu anlamına geldi. Şirket tarafından yapılan açıklamada, 2016 yılında da yüksek bir üretim ve ihracat hedefi tutturdukları belirtildi. Türkiye içerinde de aynı başarısını sürüden TOFAŞ, satışı yapılan 630 bin araçtan seksen binini tek başına gerçekleştirdi. Son rakamlardan sonra TOFAŞ’ın ülke içindeki pazar dilimi yüzde on üçe çıktı. Firmanın, aynı yükselişi 2018 yılında da sürdürmesi beklenmektedir.

Anahtar Kelimeler:
TofaşOtomotiv
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.