Otomotiv Üretiminde Daralma

Otomotiv üretiminde son sekiz ayda daralma yaşandı.

Otomotiv Üretiminde Daralma

Otomotiv üretiminde son sekiz ayda daralma yaşandı.

15 Eylül 2018 Cumartesi 13:11
82 Okunma
Otomotiv Üretiminde Daralma

Türkiye’deki toplam otomotiv üretiminin, 2018 yılının ilk sekiz ayında 2017 yılının aynı dönemlerine kıyasla yüzde beş oranında azalma yaşadığı ve 1 milyon 34 bin 97’ye kadar gerilediği bilgisine ulaşıldı. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) tarafından ulaşılan bilgilere göre 2018 yılının Ocak ile Ağustos ayları aralığındaki üretimin ihracat ve pazar verilerine yansımasının mercek altına alınmasının ardından kaydedilen düşüşün, önceki yılın aynı dönemlerine oranla yüzde otuz dört oranında gerçekleştiği belirlendi.

Buna göre 41 bin 175 adetlik gerileme göze çarparken, otomobil üretiminin yaşadığı azalmanın ise yüzde 42 oranında oldu ve 29 bin 289 adete yansıdığı kaydedildi.

Toplam pazarın ise Ağustos ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemlerine bazla yüzde 53 oranında daraldığı ve 35 bin 174 adete tekabül ettiği bağlanıldı.

Ticari araç gruplarındaki üretimin ise artış oranının yüzde 3 olduğu bu yükselişin ise sekiz ayda gerçekleştiği izlenirken, OSD verileri ticari araç grubu için Ocak ile Ağustos ay aralıklarında üretimdeki artışın da yüzde 3 olarak kaydedildiğini vurguladı.

Ağır ticari araç grubunun yakaladığı yükselişin baz etkisinden kaynaklandığı görülürken, izlenen Pazar daralmasının ise yüzde 53 olduğu ifade edildi.

Anahtar Kelimeler:
OtomotivüretimOsd
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.