OİB, 2019'un İlk Çeyrek Rakamlarını Açıkladı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), 2019 yılının Ocak-Mart ayı dönemini kapsayan ilk çeyreğine ilişkin otomotiv ihracatı rakamlarını açıkladı.

OİB, 2019'un İlk Çeyrek Rakamlarını Açıkladı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), 2019 yılının Ocak-Mart ayı dönemini kapsayan ilk çeyreğine ilişkin otomotiv ihracatı rakamlarını açıkladı.

07 Nisan 2019 Pazar 13:02
106 Okunma
OİB, 2019'un İlk Çeyrek Rakamlarını Açıkladı

2019 yılının Ocak-Mart ayı dönemini kapsayan ilk çeyreğine ilişkin otomotiv ihracatı rakamlarını açıklayan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Türk otomotiv sektörü ihracatının Mart'ta 2018 yılının aynı dönemine göre yüzde 8 düşerek 2,9 milyar dolar olarak gerçekleştiğini duyurdu.

Yılın ilk çeyreğinde dolar bazında ihracatta yüzde 6 düşüş yaşanırken sektörde satışın büyük bölümünün gerçekleştirildiği euro bazlı ihracatta aynı dönemde yüzde 1,5 arttı. Mart ayında Türkiye otomotiv endüstrisi ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8 düşmesine rağmen, tarihindeki en yüksek ikinci mart ayı performansına imza atarak 2,9 milyar dolar oldu. Sektörün Türkiye'nin toplam ihracatından aldığı pay ise yüzde 18 düzeyinde gerçekleşti.

Mart ayında, otobüs-minibüs-midibüs ürün grubu dışındaki ana ürün gruplarında ihracat düşüşü yaşandı. Toplam ihracattan yüzde 76 pay alan AB ülkelerine ihracat yüzde 12 oranında düştü. Mart ayına ürün grupları bazında bakıldığında, yüzde 8 azalışla 1 milyar 173 milyon dolar ihracat gerçekleştiren binek otomobil, endüstrinin ihracatındaki en büyük ürün grubu oldu. Tedarik endüstrisi ihracatı geçen ay yüzde 9 azalarak 950 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 16 azalarak 465 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüs ihracatı da yüzde 3 artarak 113 milyon dolar oldu.

Tedarik endüstrisinde en büyük pazar olan Almanya'ya ihracatta yüzde 12, ikinci en büyük pazar Fransa'ya da yüzde 7 azalma görülürken, önemli pazarlardan Birleşik Krallık'a ihracat ise yüzde 21 arttı.

Binek otomobillerde en büyük pazar olan Fransa’ya yüzde 22 oranında artan ihracatta, İtalya'ya yüzde 40, Almanya'ya yüzde 21, Birleşik Krallık'a yüzde 27, Belçika'ya yüzde 40, Hollanda'ya yüzde 43 düşüş görüldü. Binek otomobil ihracatında İspanya'ya ise yüzde 6 ve İsrail'e de yüzde 84 artış oldu.

Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda en fazla ihracat yapılan ülke olan Birleşik Krallık'a yüzde 8, önemli pazarlardan Fransa'ya yüzde 10, İtalya'ya yüzde 25, Slovenya'ya yüzde 42 düşüş görülürken, Hollanda'ya yüzde 17, İspanya'ya yüzde 9 artış yaşandı.

Binek otomobiller ihracatı yılın ilk çeyreğinde geçen yıla göre yüzde 11 azalarak 2 milyar 940 milyon dolar olurken, tedarik endüstrisi ihracatı aynı dönemde yüzde 6, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı da yüzde 10 geriledi. Otobüs-minibüs-midibüs ihracatı ise yüzde 19 artı.

Anahtar Kelimeler:
BursaIhracatOtomotiv
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.