İkinci El Satışlarda Ekspertiz Zorunluluğu

Tüketicileri korumaya yönelik olarak ikinci el araç satışlarında ekspertiz zorunluluğunu da içeren yeni yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı.

İkinci El Satışlarda Ekspertiz Zorunluluğu

Tüketicileri korumaya yönelik olarak ikinci el araç satışlarında ekspertiz zorunluluğunu da içeren yeni yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı.

13 Mart 2018 Salı 12:56
343 Okunma
İkinci El Satışlarda Ekspertiz Zorunluluğu

Tüketicileri korumaya yönelik olarak ikinci el araç satışlarında ekspertiz zorunluluğunu da içeren yeni yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı. Otomobil satışlarında yeni yasal düzenleme yürürlüğe girdikten sonra birtakım değişiklikler de uygulamaya konulmaya başlanacak. Buna göre ikinci elde de ekspertiz zorunluluğu hayatımıza girmşi durumda.

Bilindiği üzere ikinci el araç satışlarında yaşanan en büyük sorunlar araçların hasarlarını gizleme, kilometrelerini dşürme ve birtakım ayıplarını saklama olarak biliniyor. Kanun yapıcı, buna bir önlem almak adına ikinci el araç satış işlemlerinde de ekspertiz kurumunu zorunlu kılacak. Buna göre Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından tanzim edilen kanun tasarısına göre, ikinci el araç satış işlemleri sadece esnaf, tacir ve sanatkârlar tarafından gerçekleştirilecek. Bununla birlikte Resmi Gazete’de yayınlanan ikinci el motorlu kara araçlarının satışı ile ilgili yönetmelik de yürürlüğe girmiş oldu. Söz konusu yönetmelik kapsamında ekspertiz raporunun satıştan hemen evvel düzenlenmesi gerekiyor. Ancak ekspertiz zorunluluğu, sadece sekiz yaşın altındaki ya da yüz altmış bin kilometreye erişememiş araçlar için geçerli.

Yeni düzenlemeler ile birlikte ekspertiz hizmeti veren firmalara da birtakım yapısal önlemler getirilmiş durumda. Buna göre her firma ekspertiz raporu veremeyecek. Ekspertiz hizmeti sunmak isteyen şirketler, Türk Standartları Enstitüsü’ne başvurarak  TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi alacak. Bu belgeyi alamayan firmalar, ekspertiz hizmeti ve veremeyecek.

Son Güncelleme: 13.03.2018 13:17
Anahtar Kelimeler:
Ikinci ElTse
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.