Ford Motor, İngiltere'de Üretimi Durduruyor

İngiltere'de iki ayrı tesiste motor üretimi yapan Ford, bu ülkeden çıkmak için hazırlıklarını hızlandırdığını açıkladı.

Ford Motor, İngiltere'de Üretimi Durduruyor

İngiltere'de iki ayrı tesiste motor üretimi yapan Ford, bu ülkeden çıkmak için hazırlıklarını hızlandırdığını açıkladı.

13 Şubat 2019 Çarşamba 12:46
144 Okunma
Ford Motor, İngiltere'de Üretimi Durduruyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) menşeili otomotiv üreticisi olan Ford Motor, İngiltere’de yapmış olduğu üretimi başka ülkelere taşıyabilmek amacıyla çalışmalara hız verdiğine dair ülke Başbakanı Theresa May’a bilgi verdi.

Alınan bilgiye göre, iş dünyası liderleri May ile özel bir görüşme gerçekleştirdi. Ford hazırlıklarını bu görüşme sırasında May’a bildirdi.

Ford İngiltere’de iki tesiste motor üretimi gerçekleştiriyor. Şirket İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) herhangi bir anlaşma yapılmadan ayrılması durumunda 1 milyar Dolar değerinde bir maliyet ile karşı karşıya kalacağını geçtiğimiz ay belirtmişti.

Otomotiv ve diğer sanayi kolları, AB’den çıkma yönünde karar alan İngiltere’nin AB ile ilişkilerini düzenleyecek herhangi bir anlaşma sağlayamaması durumunda yüksek gümrük vergileri, tedarik zinciri aksaklıkları ve işçi istihdamında zorluk yaşayacaklarını daha önce de açıklamışlardı.

İngiltere AB’den 29 Mart tarihinde ayrılacak.

Alınan bilgiye göre, diğer şirketler de Ford benzeri endişeler yaşadıklarını ifade ettiler. Yapılan görüşmelere katılım gösteren bir katılımcı, "Konu artık olasılıklara hazırlık değil, belirsizlik nedeniyle bu adımları atıyoruz. Bunlar gerçek" ifadelerini kullandı.

Japon üretici firması Nissan Motor’da geçtiğimiz hafta İngiltere’de üretimini yaptığı X-Trail SUV’un üretimi Japonya’ya taşıyacağını, İngiltere’nin AB’den ayrılmasından ötürü uzun vadeli planlama yapmakta sorun yaşadıklarını açıklamıştı.

Anahtar Kelimeler:
FordNissanAbAbdIngiltere
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.