Çin-Alman Otomobil Ortaklığı

Çin otomobil şirketi, Alman otomobil şirketi ile ortak oldu. Geely, Daimler’den hisse alarak yeni ortağı oldu.

Çin-Alman Otomobil Ortaklığı

Çin otomobil şirketi, Alman otomobil şirketi ile ortak oldu. Geely, Daimler’den hisse alarak yeni ortağı oldu.

24 Şubat 2018 Cumartesi 16:45
241 Okunma
Çin-Alman Otomobil Ortaklığı

Alman otomobil devi Daimler şirketinin en büyük yatırımcısı olma planı kuran Çin merkezli Zhejiang Geely Holding, Daimler AG’den 7.3 milyar euroluk hisse alarak şirketin yeni ortağı oldu.

Geçen hafta internet sitesinde yer alan habere göre, borsada gerçekleştirdiği alımlarla yüzde 10'un biraz altında konuma düştüğü belirlendi.Daimler AG tarafından yapılan açıklamada hisse satın alma işlemini mevzuat dilekçeler yoluyla doğrulandı. Doğrulanan dilekçede, Geely şirketinin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Shufu'nun yatırım fonu yolu ile hisseleri satın aldığı açıklandı.


Geely'nin Avrupa otomotiv pazarına girişini simgeleyen yatırım Mercedes Benz ana ortaklığı ile yapıldı. Stuttgart merkezli Landesbank Baden-Wuerttemberg şirketinin analisti Frank Biller söz konusu konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Daimler AG'de bir Geely hissesi, şirketin elektrikli araçlar gibi yeni uzmanlıklar kazanabilmelerine yardımcı olacak işbirliğine olan inancını gösteriyor. Aynı zamanda bu anlaşma, Daimler için Çin'de yeni bir yol açıyor” sözlerine yer verdi.

Daimler AG Sözcüsü Joerg Howe, Almanya merkezli otomobil şirketinin gerçekleşen yatırımı bir güvenoyu olarak gördüğünü söyledi.Çinli yatırımcı Li Shufu’ya yönelik açıklama yapan Howe, “Li Shufu, Daimler'in çok iyi tanıdığı Çinli bir girişimcidir ve Daimler AG kendisinin yetkinliğine ve geleceğe dönük gelişmelerdeki odağına oldukça takdir etmektedir” açıklamasını yaptı.

Son Güncelleme: 25.02.2018 12:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.