Babayiğitler Siparişlerden Memnun

Geçen hafta üretimi için protokol imzalanan yerli araç, şimdiden on binden fazla sipariş aldı.

Babayiğitler Siparişlerden Memnun

Geçen hafta üretimi için protokol imzalanan yerli araç, şimdiden on binden fazla sipariş aldı.

07 Kasım 2017 Salı 12:35
771 Okunma
Babayiğitler Siparişlerden Memnun

Geçen hafta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen törenle isimleri açıklanan yerli otomobil üretecek babayiğit firmaların yüzünü güldürecek bir gelişme yaşandı. Buna göre, yerli otomobil için ilk kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bedelini ödeyerek sipariş verdiği ve daha sonra da toplam da on bir bin adetlik bir ön siparişin oluştuğu bildirildi.

Devrim arabaları ile başlayan Türkiye’nin yerli otomobil üretme girişimleri, bilindiği gibi Cumhurbaşkanı’nın ısrarları ile nihâyet bir proje hâline gelmiş ve BMC, Kıraça Holding, Anadolu Grubu, Turkcell ve Zorlu Holding’in ortak bir konsorsiyumla gerçekleştirilmesi için hazırlıklara başlanmıştı.

Protokolün imzalanmasından sonra ilk siparişi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği izledi. Dernek başkanı Ali Cesur’un açıklamasına göre kuruluş, yapılacak olan yerli araba için beş bin sipariş verdiklerini açıkladı. Açıklamasına, bu sayının talebe göre yükselişe geçebileceğini belirterek devam eden başkan Cesur, ilk piyasaya çıkış tarihi olan 2021’in çok önemli bir başlangıç noktası olduğunu da ifade etti. ASKON olarak bu süreçteki ne büyük katkıyı sağlayacaklarının da altını çizdi.

Yerli otomobil projesini destekleyip ön sipariş veren diğer kuruluşlar ise, Önder İş Dünyası Sanayici ve İş Adamları Derneği, Mersin Girişimci İşadamları Derneği, Sivas Belediyesi ve Afyon beldiye başkanı Burhanettin Çoban oldu. ÖNSİAD’ın beş bin tane sipariş verdiği öğrenilirken EPGİS’in bin tane, Mersin Girişimci İşadamları Derneği’nin iki yüz tane, Sivas Belediyesi’nin toplamda yüz tane, Afyon belediye başkanı Burhanettin Çoban’ın da yirmi beş tane yerli otomobil siparişi verdiği bilgisi basına duyuruldu.

Son Güncelleme: 07.11.2017 12:37
Anahtar Kelimeler:
EpgisAskonYerli Otomobil
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.
Avatar
bilocan 2017-11-07 14:31:05

bir araçta bana lütfen alıyorum :)