Türkiye'nin birçok büyük problemi var. Büyük olmayan problemler de bir hayli fazla. Devlet geleneği ve işleyişi olarak çok eskilere dayanan bir tarihimizin olması, bu sorunlarımızın çözülebilmesi için pozitif bir nokta olarak karşımızda duruyor. Ancak son üç yüz yıldır sorunların bir türlü bitirilememesi, olayın farklı boyutlarını da ortaya koyuyor. Gerçekten, bizim mahvolmamızı isteyen dış güçler, dış mihraklar mı var?

Efendim, öncelikle; Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir. On sekizinci yüzyılda başlayan yenileşme hareketlerimiz, Mustafa Kemal Atatürk'ün bu ülkeyi vücuda getirmesi ile birlikte taçlanmıştır. Alınan kararlar, uygulamaya konulan devrimler, dünyanın diğer kısmındaki ülkelerde olmayan özgürlük ve modernizmi getirmişti bize. Kraldan çok kralcı elbette o dönemde de vardı. Ancak Türk devrim tarihi, şüphesiz ki ne ABD ne de Avrupa ülkeleri nezdinde küçümsenemez. Köleliğin ve ırkçılığın devam ettiği bir ABD ya da oligarşinin sürdüğü Avrupa'da böylesine modern bir anlayışı hizaya getirmek, her babayiğidin harcı değildir doğal olarak. Peki, Batı bizi bu yüzden mi kıskanıyor?

Hayır arkadaşlar. Batı'nın bizi kıskandığı felan yok. Adamların geri kaldığı devirler çok gerilerde kaldı. Hıristiyanlığın dogması ile hesaplaşan Avrupa, dinin afyonluğunu bir kenara bırakarak pozitif ilimler ile dünyayı anlamaya çalıştı. Sanat üretti, bilim üretti, matematik üretti. Üretemediği yerde Müslümanlardan devraldıklarıyla yetindi. Ancak bir aydınlığa ulaştılar, bu kesin! Biz ne yaptık peki, biliyor musunuz? Biz ise, onların aydınlığa ulaştığı dönemlerde karanlığa indik. Din ile muhasebesini bitiren Avrupa, ABD gibi bir güç yarattı. İngilizceyi evrensel kıldı. Biz ise din ile muhasebemizi yeniden açtık, içtihat kapılarını kapattık, öyle böyle bir kisve büründürdük, halifelik dedik, haram dedik, şeytan icadı dedik; dedik de dedik...

Gelinen nokta şu ki, onlar bizden bir yüzyıl kadar ileriye taşımayı başardılar kendi dünyalarını. Fakat biz, onlardan bir asır geride, kendi problemlerimizle uğraşır vaziyetteyiz. Örneğin dürüstlük meziyetimiz nâkıs, çalışkanlığımız nâkıs, özgürlüğümüz nâkıs, objektifliğimiz nâkıs, adaletimiz nâkıs, ekonomimiz nâkıs... Bu nedenle ABD doları 4,86 TL.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.