Son yılların en büyük konusu hiç şüphesiz kripto para birimleridir. Bu teknoloji, dünya üzerindeki birçok sistemi yeniden yapılandırdı ve yapılandırmasının yanı sıra da birçok kesimi tedirgin etti. Dünya, şimdiden bu husus üzerine ikiye ayrılmış durumda. Bir tarafta kripto para birimlerini oldukça önemli addeden kesim, bir tarafta da kripto para birimi olarak adlandırılan gelişmelerin herhangi bir para birimi olmadığını ve bu işin de balon gibi patlayacağını söyleyen diğer kesim karşı karşıya gelmiş durumda… Şimdi bir de olaya devletler katılmış durumda. Peki, nedir bu devletlerin kripto para birimlerine etkisi…

İlk olarak söylememiz gereken en temel şey, verginin, herhangi bir devlet ideolojine göre “kutsal” sayılmasıdır. Çünkü paranın icâdından bu yana vergi, devletler için en temel geçim kaynaklarından biri olarak havsalamıza işlenmiş durumdadır. Bu demek oluyor ki, çok öznel durumlar müstesnâ, para kazandığınız her şartta devlete bunu bildirmeniz ve belli oranlarda vergi vermeniz gerekiyor. Aksi ise, vergi kaçakçılığına girmektedir. Ancak teoride bu kadar net ve keskin bir ifade olsa da, pratikte bu konu bu kadar da kesin değildir. Bir berberi düşünün, günde elli müşteri kabul ediyor ve her birinden ortalama 20 TL ücret alıyor. Bu demektir ki günde bin lira para kazanıyor. Peki bu müşterilerin hepsine fiş kesiyor mu? Hayır. Diyelim ki yüz liralık fiş kesti. Kalan dokuz yüz liralık bakiye kısım için vergi kaçakçılığı hükümleri uygulanmalı. Ancak pratikte bu işler, Türkiye’de bu şekilde yürümüyor ne yazık ki.

Bitcoin gibi kripto para birimlerinde de işlem, işte tam olarak bu şekilde yürüyor. Devletler, başta Bitcoin olmak üzere kripto para birimlerinden elde edilen gelirleri de vergiye tabi tutarak, beyan etmemeniz durumunda ceza-i müeyyide ile karşı karşıya bırakabiliyor sizi. Bilhassa son haftalarda Asya ülkelerinden gelen tepkiler, devletlerin vergilendirme hususlarında ne kadar ciddi olduklarını gösteriyordu. En somut adım ise Japonya ve Hindistan hükümetlerinden geldi.

İlk olarak Japonya hükümeti olaya el attı. Zira geçtiğimiz haftalarda Japonya’nın en büyük kripto para borsalarından birine saldırı düzenlenmiş ve milyonlarca dolarlık zarar meydana gelmişti. Buna göre kripto para ticaretine yeni düzenlemeler gelmiş ve bununla birlikte Japonya Ulusal Vergi Dairesi de bu işten yararlanmak istedi. Vergi sorumluları, belirttikleri bilgilere binaen 16 Şubat 2018 ilâ 15 Mart 2018 tarihleri arasında beyanname doldurmalarını istediği kripto para birimi yatırımcılarından, vergi tâhsil edeceklerini duyurdu. Uygulanacak vergi oranları ise yüzde on beş ilâ yüzde elli beş arasında değişecek. Bu oranlar, kazançlar nispetindeki vergi dilimlerine göre uygulanacak. Böylece en yüksek oran, senede kırk milyon yen üzerinde kazanç sağlayan yatırımcılar için geçerli olacak. Bu miktar da üç yüz altmış beş bin doların üzerinde. Tafsilatı henüz kesinleşmeyen bu vergi olayının yanı sıra, Japonya’da döviz ve hisse senedi piyasalarında hâlen yüzde yirmi vergi uygulanıyor.

Kripto para birimlerine vergi uygulayacağını açıklayan bir diğer ülke de Hindistan oldu. Hindistan Doğrudan Vergiler Merkezi Kurulu Yönetim Kurulu Başkanı Sushil Chanda, gelir beyannamesi doldurmayan yüz bin kripto para birimi yatırımcısının gelir vergisi ödemek zorunda olduklarını ve konuyla ilgili çalışmaların tamamlandığını ifade etti. Böylece Hindistan’daki coin yatırımcıları da vergilendirme ile karşı karşıya geldiler. Peki, Türkiye’de durum ne?

Hâli hazırda hükümetin her hafta beyan ettiği üzerine Bitcoin gibi kripto para piyasaları, tehlike arz ediyor. Ancak hükümet kesin bir dille bu piyasaları desteklemediğini ve tasvip etmediğini dile getirse de, yasaklama gibi bir olay ile karşılaşılmıyor. Ancak Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, kripto para birimleri ile ilgili bir çalışma grubu kurulduğunu ifade ederek, kimi gelişmelerin meydana geleceğine dair işaret de vermiş oldu. Böylece verginin vergisini çok seven ülkemiz, Bitcoin, Ethereum, Ripple ve Litecoin gibi onlarca kripto para birimine de yakın zaman içerisinde vergi zorunluluğu getirebilir. Mevzuat gereği, bir boşluk var gibi görünse de esasen şimdi de kazanılan her kuruş beyannameler vasıtasıyla vergi dairelerine bildirilmek zorunda. Ancak yeni düzenlemeler ile doğrudan bu kripto para birimlerine yönelik çalışmaların gündeme geleceği şimdiden kulislerde konuşulmaya başlandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.