Zara'dan İşçiler İçin Maaş Atağı

Geçtiğimiz dönem kapanan Bravo Tekstil'de çalışan işçilerin alacakları için Zara bir açıklama yaparak Zorluk Fonu önerisini sundu.

Zara'dan İşçiler İçin Maaş Atağı

Geçtiğimiz dönem kapanan Bravo Tekstil'de çalışan işçilerin alacakları için Zara bir açıklama yaparak Zorluk Fonu önerisini sundu.

09 Kasım 2017 Perşembe 11:55
1019 Okunma
Zara'dan İşçiler İçin Maaş Atağı

Tekstil sektöründe dünyaca ünlü giyim markası olan Zara için Türkiye’de üretim yapan Bravo Tekstil çalışanlarının maaşları ödenmeyince duruma Zara el attı. Geçtiğimiz dönemde Bravo Tekstil patronunun bir anda ortadan kaybolması sonucunda işçilerin maaşları ödenmemiş ve onlarca çalışan zor duruma düşmüştü. Seslerini duyurmaya çalışan işçiler, giysilere bastıkları etiketlerde maaşlarını alamadıkları ve durumun Zara’ya iletilmesi gerektiğini yazarak tepkilerini göstermişlerdi.

Zara’nın sahibi olan 1975’te kurulan İspanyol Inditex firması, konu hakkında bir açıklama yaparak şu şekilde beyanlar verdi: “Şirketimiz, Türkiye’de çözüm ortağımız olan Bravo Tekstil’e karşı tüm hukukî yükümlülüklerini ifâ etmiş ve bir şekilde ortadan kaybolan Bravo Tekstil sahibi nedeniyle alacaklarını tâhsil edemeyen işçiler için Zorluk Fonu adı altında bir fonun oluşturulmasını gündeme getirmiştir.”

Zara tarafından kurulması planlanan fon, fabrikanın kapanmasından etkilenen tüm işçilerin zararlarını karşılamasını hedeflemektedir. Zarar gören ve bu durumdan etkilenen toplamda yüz elli işçinin alacak miktarı ise üç milyon iki yüz bin liraya kadar ulaştı. DİSK’in Tekstil İşçileri Sendikası ise, Bravo Tekstil’e karşı icra takibi başlatarak alacakların tâhsil edilmesine çalışıyor.

Sendika başkanı yaptığı açıklamada, daha öncede benzer bir durumun farklı giyim firması üzerinde tezahür ettiğini, işçilerin giyim markası ile organik bağlantılarının tespit edildiğini ve böylece alacaklarını sağladıklarını ifade etti. Başkan devamla, Zara olayında da işçilerin alacaklarını tâhsil etmelerini umduğunu söyledi.

Anahtar Kelimeler:
ZaraBravo Tekstil
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.
Avatar
berrin 2017-11-10 11:30:27

ondan sonrada gelde yabancı yatırımcı gelsin diye bekle bu ülkeye müslüman ve dinci bir hükümet varsa bir ülkenin başında yabancı yatırımcılar 1 değil 3 kez düşünmeleri gerek