Yumurta Üreticisinin Yüzü Güldü

Yumurtanın üreticiden çıkış fiyatına gelen zamlar, işletmelerini kapama tehlikesiyle karşı karşıya kalan yumurta üreticilerini sevindirdi.

Yumurta Üreticisinin Yüzü Güldü

Yumurtanın üreticiden çıkış fiyatına gelen zamlar, işletmelerini kapama tehlikesiyle karşı karşıya kalan yumurta üreticilerini sevindirdi.

08 Aralık 2017 Cuma 01:00
215 Okunma
Yumurta Üreticisinin Yüzü Güldü

Temel tüketim gıdalarından biri olan yumurta, bu günlerde tarihinin en pahalı dönemini yaşıyor. Balıkesir Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Faruk Kula, konu hakkında gazetecilere verdiği beyanatta yumurtanın otuz iki kuruşa mâl edilebildiğini ve bu mâliyetin otuz beş kuruşa değin çıkabileceğini ifade etti. Başkan, geçtiğimiz ayın başına kadar nispeten uygun fiyatlarda devam eden yumurtanın, şimdilerde yüksek mâliyetlere kadar çıktığını belirtti.

Aynı zamanda Balıkesir Ticaret Borsası’nın da başkanı olan Faruk Kula, Balıkesir’in yumurta üretimi bakımından Türkiye’nin en önemli şehir olduğunu belirterek, fiyatların yüksek olmasının üreticiler için pozitif anlam ifade ettiğini söyledi. Kişisel tahmini gereği fiyatların önümüzdeki senenin mayıs ayına kadar bu şekilde devam edeceğini belirten başkan, yumurta fiyatlarında meydana gelen artışın tamamen ithal yem ile dövizden kaynaklı sebeplerin olduğunu ifade etti.

Başkanın açıklamasına göre fiyatların düşme eğilimi göstermesi, kimi üreticilerin de zor durumda kalmasına sebebiyet verecek. Mevcutta yumurtanın üreticiden çıkış fiyatı, 2017 senesinin de en yüksek noktasına ulaşmış oldu. Üreticinin pozitif olarak etkilendiği bu durumdan, tüketici ise kötü anlamda etkileniyor.

Balıkesir Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Faruk Kula, fiyat düşüklüğü nedeniyle kimi yumurta üreticilerinin işletmelerini kapama noktasına kadar geldiklerini, ancak fiyatların artması ile bu durumdan kurtulduklarını ifade etti. Başkan, sözlerine son olarak fiyat artışının tüketiciyi koli başı toplamda bir lira gibi bir mâliyete sürükleyeceğini de ekledi.

Anahtar Kelimeler:
Yumurta
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.