Yerli Firmadan İlk: Elektrikli Otobüsten Sonra Elektrikli Metro

Türkiye'ye 2003 yılında Almanya'dan gelen Bozankaya şirketi, elektrikli metro ihracatı için çalışmalara başladı.

Yerli Firmadan İlk: Elektrikli Otobüsten Sonra Elektrikli Metro

Türkiye'ye 2003 yılında Almanya'dan gelen Bozankaya şirketi, elektrikli metro ihracatı için çalışmalara başladı.

04 Aralık 2017 Pazartesi 14:47
211 Okunma
Yerli Firmadan İlk: Elektrikli Otobüsten Sonra Elektrikli Metro

Şirketin hedefleri ve ihracatta izlenilecek yol ile ilgili açıklamalar yapan Bozankaya Otomotiv Makine İmalat İthalat ve İhracat Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay, 1989 senesinde Almanya’da ilk işlerini yaptıklarını belirtti.

Şirketin hedefleri arasında şehir içi toplu ulaşımda daha pratik ve maliyeti işletmeler açısından düşük tercih edilebilir işler yaptıklarını belirten Günay, şirketin kuruluşunun ilk yıllarında Ar-Ge çalışmaları yaptıklarını ifade etti.

Sektöre 1989 yılında giriş yapan şirket, Türkiye’ye 2003 senesinde gelerek büyümeye başladıklarını ifade etti. İlk olarak vizyonlarında konforu ve pratik çözümler üretmeyi hedeflediklerini vurgulayan Günay, enerjiyi tasarruflu kullanan, sessiz çalışan ve doğaya zarar vermeyen bir raylı sistem ve toplu taşıma aracı tasarımlarını yoğunlaştıklarını belirtti.

Şirketin Türkiye’ye giriş yaptığı yıllarda bünyesinde istihdamın 20 kişi ile sınırlı olduğunu belirten Günay, bugün yaklaşık bin çalışanla işlerin yürütüldüğünü ve Ar-Ge çalışmalarını bırakmadıklarını belirtti.

Ar-Ge çalışmalarına ilk yıllardan beri şirketin önemsediğini ve 2012 yılından bugüne kadar yaklaşık 80 milyon lira yatırımla desteklendiğinin vurgusunu yaptı. Bünyelerinde mühendis sayısının 75 olduğunu belirten Günay aynı zamanda, dünya devi şirketlerle raylı sistemler ile ilgili ortak projeler yürütüldüğünü ifade etti ve burada kazandıkları tecrübelerle kendi araçlarını geliştirme planının oluştuğunu ifade etti. 2012 yılında Bozankaya markası adı altında tramvay üretimine başlanıldığını ve Kayseri’de 31 araçla aktif bir şekilde hizmet verildiğini belirtti.

İhracat alanında ilk işlerinin elektrikli otobüs olduğunu belirten Günay, ülkemizde yapılan ilk elektrikli otobüsün Bozankaya’nın ürettiğini belirtti. Yurtdışında Almanya’da farklı şehirlerde elektrikli otobüslerin hizmet verdiğini belirtti.

Son Güncelleme: 04.12.2017 14:51
Anahtar Kelimeler:
Elektrikli TramvayBozankaya
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.