Yerli domates tohumuyla yılda 50 bin TL gelir elde etti

Kahramanmaraş'ta bir çiftçi, yerli domates tohumuyla tanesi bir kilogram olan domates üretti. Lezzetli ve doğal olan domatesler çiftçiye yıllık 50 bin TL gelir sağladı.

Yerli domates tohumuyla yılda 50 bin TL gelir elde etti

Kahramanmaraş'ta bir çiftçi, yerli domates tohumuyla tanesi bir kilogram olan domates üretti. Lezzetli ve doğal olan domatesler çiftçiye yıllık 50 bin TL gelir sağladı.

07 Eylül 2019 Cumartesi 17:14
2321 Okunma
Yerli domates tohumuyla yılda 50 bin TL  gelir elde etti

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde yaşayan bir çiftçi yerli tohum kullanarak  tanesi bir kilogram olan gelen lezzetli ve doğal domates üretti. Çiftçi Şahan Çöker, maliyetini azalttığı üretimden yılda 50 bin TL gelir elde ettiğini söyledi.

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde çiftçilik yapan Şahan Çöker, yerli tohumla tanesi yaklaşık 1 kilogram ağırlığında domates üretmeyi başardı.

İlçenin Kabaağaç mahallesinde tarlasında çiftçilik yapan Şahan Çöker, 2000 yılında domates üretmeye başladı, ancak beklediği rekolteye ulaşamayınca araştırma yaptı. Araştırmaları sonucunda çözümü yerli tohumda bulan ve yerli tohumla yüksek verim elde eden Çöker, tanesi yaklaşık 1 kilogram ağırlığında domates yetiştirdi.

Yetiştirdiği domateslerden tohum alan Çöker, bu yöntemle maliyeti düşürdü ve yıllık yaklaşık 50 bin lira kazandı.

Şahan Çöker, yaptığı açıklamada, yerli tohumdan üretilen domatesin raf ömrünün diğerlerinden daha fazla olduğunu, yerli tohumla eski lezzeti yakaladığını ve daha çok gelir elde etttiğini söyleyerek, şöyle konuştu:

"Kendime ait tarlada 2000 yılından beri domates üretiyorum. İstediğim verime ulaşamadığım için 2006'dan sonra değişik tohumlar deneyerek üretim yaptım. Ancak bir türlü istediğim ürünü elde edemedim. Bir arkadaşımın önerisi ile yerli tohum denemeye başladım ve bu sonuca ulaştım. Bu etli bir domates, raf ömrü uzun ve ağırlığı 1 kilogram geliyor. Diğer domates türlerine göre tat olarak daha iyi. Hibrit tohumdan elde edilen domateste bu tadı bulamazsınız. Farklı bir aroması var. "

Domatesin bazılarının bir kilogramı da aştığını dile getiren Çöker, "Verimi çok yüksek. Yerli tohum mantar hastalığına karşı da daha dayanıklı. Tohumu kendi ürettiğim domateslerden elde ediyorum. Diğer domateslerin kilogram fiyatı 50 kuruşa kadar düştü, ama bu domates, toptan 1 lira ile 1,5 lira arasında satılıyor. 8 dönümlük alanda domates ekimi yapıyorum, yıllık 40 bin lira ile 50 bin lira arasında kazanç elde ediyorum."

Anahtar Kelimeler:
AfşinDomatesYerli Tohum
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.