Yeni AKM Projesi Hazır

Yapılacak AKM'de 2500 kişi salonda düzenlenen etkinlikleri seyredebilecek.

Yeni AKM Projesi Hazır

Yapılacak AKM'de 2500 kişi salonda düzenlenen etkinlikleri seyredebilecek.

06 Kasım 2017 Pazartesi 13:36
394 Okunma
Yeni AKM Projesi Hazır

Taksim’de yer alan Atatürk Kültür Merkezi’nin dokuz senedir yılan hikâyesine dönen istikbali, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması ile netlik kazandı. Cumhurbaşkanı, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Yeni AKM Projesi kapsamında tanıtım faaliyetleri için bir konuşma yaptı. Erdoğan’ın konuşmasında, yeni yapılacak olan binanın bir buçuk sene içerisinde tamamlanacağını belirtti.

Cumhurbaşkanının konuşmasında dikkat çeken bir ayrıntı da, araç trafiğinden arındırılmış bir Taksim görüleceğinin ve AKM’nin yakınında bile araç trafiği ile bir ilişiğin bulunmayacağı sözleriydi. Aynı zamanda yapılacak olan Yeni AKM Projesi’nde, salon içerisinde iki bin beş yüz kişi bulunabilecekken, salon dışında da kurulacak olan dev ekranla Taksim Meydanı’ndaki herkes oturdukları yerden programları izleyebilecekler.

Cumhurbaşkanı, yeni binanın başta İstanbul ve ülkemiz için kültürel bir odak noktası ve sembolü hâline geleceğini söyledi ve on beş senelik zaman diliminde çoktan bitirilmesi gereken AKM’nin, birtakım zihniyetler tarafından engellendiğini söyledi. Geç kalınmış da olsa bu proje ile kısa sürede tamamlanacak Yeni AKM binasının, tüm İstanbulluların hizmetine gireceği müjdesini veren Recep Tayyip Erdoğan, yapımı ile ilgili bizzat ilgilendiğini de konuşmasına ekledi.

1969 senesinde açılışı yapıldığında dünyanın en büyük kültür ve sanat merkezlerinden biri olan İstanbul Kültür Sarayı, 1971 yılında Atatürk Kültür Merkezi ismini almıştı. Ancak muhtelif sebeplerden ötürü AKM binası 2008 senesinden bu yana kullanılmayarak âtıl bir vaziyette bekliyor.

Anahtar Kelimeler:
AkmYeni Akm Binası
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.