Türkiye'nin Makine İhracatı Yükselişte

Türkiye'de gerçekleşen makine ihracatının cari açık bazında oranlarını Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu açıkladı.

Türkiye'nin Makine İhracatı Yükselişte

Türkiye'de gerçekleşen makine ihracatının cari açık bazında oranlarını Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu açıkladı.

05 Aralık 2018 Çarşamba 21:30
70 Okunma
Türkiye'nin Makine İhracatı Yükselişte

Türkiye’de gerçekleşen toplam ihracatın yüzde ondan fazlasının makine sektörüne ait olduğu 2018 yılının ise ilk on bir ayı sonunda da bu payın ihracata olan katkısının 15,7 milyar dolara ulaştığı kaydedildi. Türkiye’nin makinecilerinin sektörel ihracatı yüzde 16,8 oranında arttırdıkları bu süreç içerisinde, ihracı gerçekleşen makinelerin kilogram başına yaklaşık olarak 6,1 dolara çıktıkları ifade edildi. Türk makinelerinin kilogram bazında Almanya’yı geçtiği izlenirken, Almanya’nın kilogram bazında 8,7 dolar ihracat gerçekleştirebildiği kaydedildi.

Yine 2018 yılının ilk on bir aylık inşaatının ve madencilik sektörünün makinelerinin yüzde 33,2 oranında arttığı, tarım ve ormancılık makinelerinin ise yüzde 26,2 oranında yükseldiği bilgisine ulaşıldı.

Makine sektöründe ülke ekonomisine, dış ticaret açığının azalmasıyla ilişikli olarak önemli fırsatları bulundurduğunu hatırlatan Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu ise bir açıklama yaparak; “Makine ihracatında sağladığımız istikrarlı ve hızlı artış, ürünlerimizde teknolojik ilerleme sağladığımızın önemli bir göstergesidir. Yaptığımız çalışmalarla ihracatın ithalatı karşılama oranını daha da artırmak, cari fazlaya daha çok katkı vermek istiyoruz. Ancak makine dış ticaretinde hiç hak etmediğimiz 10 milyar dolarlık açığı kapatmak, sadece ihracatçımızın değil her kesimden üreticinin önceliği olmalı. Serbest bölgeler dâhil 222 ülkeye ihracat yapan sektörümüzün yurtdışındaki başarısını, artan yerli makine kullanımıyla birlikte yurtiçinde de kalıcı kılmayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Karavelioğlu açıklamasının devamında ise; yıllık oranda dikkat edildiğinde büro makinelerinden ulaşılan cari açığın 2,6 milyar dolar olduğunu, motorlardan bu tutarın 2,5 milyar dolar, kompresör ve pompadan 1,3 milyar dolar, iş makinelerinden 1,1 milyar dolar, takım tezgahlarından ise bir milyon dolar olarak gerçekleştiğini ifade ettiği öğrenildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.