Türkiye'nin İhracatı, İthalatı Karşılayamıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Mayıs ayına ilişkin dış ticaret verilerini paylaştı.

Türkiye'nin İhracatı, İthalatı Karşılayamıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Mayıs ayına ilişkin dış ticaret verilerini paylaştı.

02 Haziran 2018 Cumartesi 14:32
118 Okunma
Türkiye'nin İhracatı, İthalatı Karşılayamıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Mayıs ayına ilişkin dış ticaret verilerini paylaştı. Paylaşılan verilerden ulaşılan sonuçlara göre; gerçekleşen ihracatın Mayıs ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5,57 oranında artış kaydedilirken, hacmin 14 milyar 338 milyon dolara, ithalatta ise yüzde 5,49 oranındaki yükselişle yaşanan artışın 22 milyar 67 milyon dolara yükseldiği bilgisine ulaşıldı.

Dış ticaretteki hacmin bu dönem içerisinde yüzde 5,52 oranında değer kazandığı ve 36 milyar 405 milyon dolara yükseliş gerekleştirdiği, dış ticaretteki açığın aynı dönemlerde ise yüzde 5,35 oranında bir ivme kazanarak 7 milyar 729 milyon dolara ulaştığı görüldü. İhracat ise ithalatı karşılama oranında geçtiğimiz yılın Mayıs ayına ilişkin verilerde yüzde 64,9 oranında bir göstergeye sahipken, bu yılın aynı ayına kıyasla izlenen farkta yüzde 65 oranında bir sonuca ulaşıldığı kaydedildi.

Yine Mayıs ayında en fazla ihracatı yapılan fasılda 2 milyar 303 milyon dolarla motorlu kara taşıtlarının yer aldığı öğrenilirken, aynı dönemlerde ithalatı en fazla olan fasılın 3 milyar 685 milyon dolarla mineral yakıt, yağ ve damıtımdan sağlanan ürünler olduğu öğrenildi.

Ülkeler basında ise adı geçen dönemlerde en gazla ihracatın Almanya’ya yapıldığı öğrenilirken, Almanya’yı ikinci sırada İtalya ve İngiltere’nin izlediği bilgisine ulaşıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.