Türkiye Çelik İhracatında Yükseliyor

Yılın ilk gününden Ekim ayına kadarlık süreçte yapılan çelik ihracatında 10 milyar dolarlık sınıra ulaşıldığı ifade edildi.

Türkiye Çelik İhracatında Yükseliyor

Yılın ilk gününden Ekim ayına kadarlık süreçte yapılan çelik ihracatında 10 milyar dolarlık sınıra ulaşıldığı ifade edildi.

07 Kasım 2017 Salı 16:57
304 Okunma
Türkiye Çelik İhracatında Yükseliyor

Türkiye’de çelik sektörünün yükselişine ilişkin yayımlanan raporda, bu yılın ilk ayından itibaren Ekim ayına kadarlık dönemi kapsayan süreçte gerçekleştirilen çelik ihracatıyla ilgili önemli bilgiler verildi. Açıklamalar kapsamında belirtilen dönemde geçen seneye göre %24,7 oranında bir artış yaşandığı belirtildi.

Sektörün yanında diğer birlikler ile birlikte hesaplanan raporda ise 10 ayda yapılan ilgili ticaretlerin 11 milyar dolara ulaştığı belirtilirken, adet olarak 15 buçuk milyon ton seviyesine dayanıldığı ifade edildi. Sektörden yapılan ihracatlar en çok AB ülkelerine yapılırken, geçtiğimiz seneye göre bu bölgeye yapılan ticarette %54 oranında bir artış görüldüğü belirtildi. Böylece ihracatı yapılan tutar 4 buçuk milyon ton olarak kaydedildi. İkinci sırada ise bir başka bölge olan Orta Doğu yer aldı. Söz konusu bölgeye yapılan 3,3 milyon ton ihracat da raporda önemli bir detay olarak yer aldı.

Ocak ayından 10’uncu aya kadarlık süreçte Orta ve Güney Amerika’ya yapılan ihracatlarda da büyük oranda artış görüldü. %34’lük artışların yaşandığı bölgeye yapılan ihracat 1 milyon tondan fazla olmak üzere gerçekleşti. Bunun yanı sıra Uzak Doğu ülkelerine yapılan ihracatlarda ise büyük artışlar görüldü. İlgili bölgeye yapılan ihracatlarda %599 oranında artış görüldüğü belirtilirken miktar bazında ise 1 milyon ton seviyesine ulaşıldı.

Son Güncelleme: 07.11.2017 17:11
Anahtar Kelimeler:
Ihracatçelik
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.