Türk Zeytini Almanya'dan Satılacak

Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği, Almanya'da kuracağı fabrika ile Türk zeytinini Avrupa'da satacak.

Türk Zeytini Almanya'dan Satılacak

Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği, Almanya'da kuracağı fabrika ile Türk zeytinini Avrupa'da satacak.

07 Aralık 2017 Perşembe 23:21
238 Okunma
Türk Zeytini Almanya'dan Satılacak

Türk girişimciler, üretilen zeytinleri Avrupa’da satmak için harekete geçti. Buna göre Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği, Almanya’daki Köln şehrine fabrika açacak. Fabrikanın kurulmasındaki temel amaç ise, zeytin ve zeytinyağı ihracatının geliştirilmesi olacak.

Marmarabirlik’in kuracağı tesis, Köln yerel idaresi tarafından belirlenecek üç bin metrekarelik bir arsada inşa edilecek. Fabrikanın iki milyon eurodan daha fazlaya mâl edilmesi beklenirken, fabrikanın kuruluşu için Alman Kalkınma Ajansı fon sağlayacak. Marmarabirlik’in Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, gazetecilere yaptığı açıklamada Almanya’daki şubelerini geliştirme ve diğer Avrupa Birliği üyelerine zeytin ve diğer mamullerini satmak için kurulacak tesisin bir fırsat olarak değerlendirildiğini belirtti. Tesis, tamamen Alman Kalkınma Ajansı’nın sağlayacağı ekonomik fon ile gerçekleşecek. Başkan, fabrikanın kurulacağı yer ile ilgili de Köln Belediyesi’yle irtibat hâlinde olduklarını belirtti.

Marmarabirlik’in Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, yaptığı açıklama ile kurulacak olan fabrikanın üç bin metrekarelik bir arsa üzerinde yükseleceğini ve yapılacak hibe destekleriyle kısa sürede yatırımın faal hâle geleceğini belirtti. Başkan Asa, gayelerinin Avrupa ülkelerine Türk zeytinini daha hızlı bir şekilde satmak ve ihracatı geliştirmek olduğunu ifade ederek, ürün çeşitliliğinin de sağlanacağını belirtti. Başkan ayrıca, Köln’de kurulacak tesisin depo görevi de göreceğini ve Avrupa’ya yapılan satışların buradan dağıtılacağını ifade etti.

Anahtar Kelimeler:
MarmarabirlikZeytin
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.