Türk ve Suriyeli çocuklar “Uçan Kütüphane“ festivalinde eğlendi

Türk ve Suriyeli çocukların katıldığı, “Uçan Kütüphane“ festivali Leyla Bayram İlkokulu'nun bahçesinde gerçekleştirildi. Festivalde sahne gösterileri, Survivor parkuru, boyama ve ebru atölyesi etkinlikleri çocukları eğlendirdi.

Türk ve Suriyeli çocuklar “Uçan Kütüphane“ festivalinde eğlendi

Türk ve Suriyeli çocukların katıldığı, “Uçan Kütüphane“ festivali Leyla Bayram İlkokulu'nun bahçesinde gerçekleştirildi. Festivalde sahne gösterileri, Survivor parkuru, boyama ve ebru atölyesi etkinlikleri çocukları eğlendirdi.

07 Eylül 2019 Cumartesi 18:18
57 Okunma
Türk ve Suriyeli çocuklar “Uçan Kütüphane“ festivalinde eğlendi

Türk ve Suriyeli çocuklar, Uçan Kütüphane Festivali'nde buluşarak keyifli anlar paylaştılar. Sunuculuğunu, Uçan Kütüphane Proje Koordinatörü Serap Aktürk'ün üstlendiği festival Leyla Bayram İlkokulu'nun bahçesinde gerçekleştirildi.

- Almanya'nın İstanbul Başkonsolosu Michael Reiffenstuel

- "Türkiye, dünyadaki bütün ülkeler arasında en çok Suriyeli sığınmacı kabul eden ülkedir"

- Goethe-lnstitut İstanbul Müdürü Reimar Volker:

- "Uçan Kütüphane kendi başına boş bir konteyner. Siz değerli çocuklar bu konteyneri mutlulukla, fikirlerinizle ve emeklerinizle doldurdunuz"

Almanya'nın İstanbul Başkonsolosu Michael Reiffenstuel, açılış konuşması yaptı. Goethe Enstitüsü ve Yuva Derneği çalışanlarına teşekkür eden  Reiffenstuel, "Siz olmasaydınız entegrasyon ve eğitim alanındaki bu proje bu kadar başarılı olamazdı. Özellikle savaştan, yıkımdan, şiddetten ve nefretten kaçan çocuklar, aslında kendileri tarafından belirlenmesi gereken yaşamlarını en baştan kaybetme riskini taşır. Hatta bir meslek hayal etmeyi, örneğin doktor, öğretmen veya benim gibi diplomat olma şansını ve hayaline doğru çalışma fırsatını bile yakalayamazlar" diye konuştu.

En çok Suriyeli sığınmacı kabul eden ülkenin Türkiye olduğunu söyleyen Reiffenstuel "Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı 3,6 milyondan fazla Suriyelinin yarısından fazlasının çocuk ve genç olduğunu anımsatan Reiffenstuel, "Türkiye, dünyadaki bütün ülkeler arasında en çok Suriyeli sığınmacı kabul eden ülkedir."dedi.

Reiffenstuel, Suriyelilerin vatanlarından uzakta yeni bir hayat kurmaya çalıştıklarını belirterek, "Özelikle böyle durumlarda eğitim perspektifleri sunmamız, bu duruma maruz kalanların ellerinden tutmamız ve başka bir hayatın da mümkün olduğunu göstermemiz çok önemli. Bu nedenle 2016'dan beri 'Uçan Kütüphane' projesini destekledik ve bugün gerçekleşecek devirden çok memnunuz. Çünkü bu İstanbul bölgesinde ve Türkiye'nin güneydoğusunda 15 binden fazla çocuğa ve gence ulaşan bu projenin, desteğimiz olmadan da hayatta kalacağı, Yuva'nın bağımsız liderliği altında çocuklara eğitime erişim sağlamaya devam edeceği, buluşma ve tanışma fırsatları sunacağı anlamına geliyor." dedi.

Goethe-lnstitut İstanbul Müdürü Dr. Reimar Volker ise, "Uçan Kütüphane kendi başına boş bir konteyner. Siz değerli çocuklar bu konteyneri mutlulukla, fikirlerinizle ve emeklerinizle doldurdunuz. Bu kadar güzel şeyler yaptığınız için özellikle çocuklara teşekkür etmek istiyorum." diye konuştu.

Yuva Derneği Direktörü Erdem Vardar  ise şunları söyledi:

 "Uçan Kütüphane bizim için çocukluk demek, insanlık demek, eğlenmek demek, öğrenmek demek. Yuva Derneği çalışanları olarak Avcılar İl Milli eğitim Müdürlüğü ve Leyla Bayram İlkokulu ile yapacağımız yeni iş birliği için çok heyecanlıyız. Uçan Kütüphane'nin sizlerle yapacağı yeni etkinlikler için de çok heyecanlıyız."

Konuşmaların ardından Avcılar Belediye Başkan Yardımcısı Yazgülü Karataş ve Leyla Bayram İlkokulu Müdürü İsmail Mustafa Akçay'a plaket takdim edildi ve "Uçan Kütüphane"nin proje ortağı Yuva Derneği'ne devri gerçekleşti.

Alan aktivitelerine yoğun ilgi gösteren Türk ve Suriyeli çocuklar, Jose Carlos Conde Acuaviva'nın rehberliğinde "Fırçaların Dansı Boyama Atölyesi"nde hayallerini çizdi.

Survivor parkurunda eğlenen çocuklar, Suda Yüzen Boyalar, Meryem Beğen ve Tuba Karakaş'ın ebru atölyesine katılarak kendi ebrularını yaptı.

Festival Lindy Hop, MeloBe ve Kekeço beden perküsyon sahne gösterileriyle devam etti.

Alman Kültür Merkezi (Goethe-Institut İstanbul) tarafından, destekleyici "göç ve uyum programı" çerçevesinde hayata geçirilen "Uçan Kütüphane" projesiyle yerel kurum ve ortaklarla, Suriyeli ve Türk çocuklara ve gençlere eğitim ve buluşma fırsatlarına erişim sağlamanması hedefleniyor.

Son Güncelleme: 07.09.2019 21:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.