Türk Okey Oyunu Amerikalılara Satıldı

Amerikan kökenli ünlü oyun üreticisi şirket, yaptığı satın alma ile teknoloji gündemine oturdu.

Türk Okey Oyunu Amerikalılara Satıldı

Amerikan kökenli ünlü oyun üreticisi şirket, yaptığı satın alma ile teknoloji gündemine oturdu.

08 Kasım 2017 Çarşamba 11:53
495 Okunma
Türk Okey Oyunu Amerikalılara Satıldı

Dünyanın en büyük oyun yazılım firmalarından biri olan Zynga, Türkiye’nin aktif oyun lideri Peak Games’in hisseleri için yüz milyon dolar harcadı.

Temmuz 2007 tarihinde altı kişilik bir yazılımcı ekibin ABD’nin San Francisco şehrinde kurduğu Zynga, sosyal paylaşım sitelerinden oynanan oyunları ile meşhur. Bu bağlamda Facebook ve MySpace gibi sitelerden, Zynga’nın yaptığı oyunlar oynanabilmektedir.

Firmanın tarafından yapılan yazılı açıklamada; yüz milyon dolarlık anlaşmayla ilgili firmanın bazı oyunlarının firma bünyesine dahil edildiği belirtildi. Açıklamaya göre Zynga’nın satın aldığı oyunlar arasında Okey Plus, Gin Rum Plus ve Spades Plus’tır. Bunun dışında Peak Games’in diğer oyunları, Türk şirketin uhdesinde kalacak.

Sidar Şahin tarafından 2010 yılında kurulan Peak Games, yıllardır Türk işi Zynga olarak tanınmakta ve başarılı oyunlar üretmekteydi. Tıpkı Zynga gibi oyunlarını Facebook üzerinden oynatan firma, tüm dünyada milyonlarca oyuncuya ulaşmış durumdaydı.

Farklı melek yatırımcılardan on milyon doların üzerinde bir yatırım almalarıyla da gündeme gelen Peak Games, toplamda yetmiş milyon dolar değer noktasına ulaşmıştı. Ancak Zynga’nın yapmış olduğu bu atak ile şirketin değerlemesi artmış ve bir anda dünya teknoloji haberlerini altüst etmiştir.

Kaliforniya’da bulunan Zynga oyun yazılım firmasının geçtiğimiz sene 741 milyon dolar gelir ettiği bilinmektedir. Satın aldığı oyun şirketi ile birlikte irat kaydının ne olacağı ise, oyuncular tarafından büyük bir merak konusu.

Son Güncelleme: 08.11.2017 15:47
Anahtar Kelimeler:
ZyngaPeak GamesOkey Plus
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.
Avatar
Kamran Ağalı 2017-11-08 18:28:16

Vay be.Sidar şahine bak, Şaka gibi ya :)