"Türk Lastikçileri 9 Ayda 1 Milyar Dolarlık İhracat Yaptı"

Lastik sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan LASİD Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Alemdar, sektörde 2018 yılında olumlu gelişmeler yaşandığını belirterek, Türk lastikçilerinin, yılın ilk dokuz ayında 1 milyar dolarlık ihracata imzasını attığını söyledi.

"Türk Lastikçileri 9 Ayda 1 Milyar Dolarlık İhracat Yaptı"

Lastik sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan LASİD Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Alemdar, sektörde 2018 yılında olumlu gelişmeler yaşandığını belirterek, Türk lastikçilerinin, yılın ilk dokuz ayında 1 milyar dolarlık ihracata imzasını attığını söyledi.

07 Kasım 2018 Çarşamba 14:20
110 Okunma
"Türk Lastikçileri 9 Ayda 1 Milyar Dolarlık İhracat Yaptı"

Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği (LASİD) Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Alemdar, LASİD'in lastik bilincinin yayılması amacıyla başlattığı "Güvenli Trafik Projesi"nin basın toplantısındaki konuşmasında, lastik sektörüne ilişkin açıklamalar yaptı. 

Alemdar, iki milyar adetlik hacmiyle dünya lastik pazarının son 5 yılda yüzde 17 büyüdüğüne ifade ederek, Türkiye lastik sektörünün dünyanın önde gelen oyuncularından biri olduğunu, başta Avrupa olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine uluslararası standartta ihracat yapan Türkiye'nin hem kalite hem teknoloji hem de verimlilikte oldukça rekabetçi bir konumda olduğunu belirtti.

Alemdar, "Türkiye'deki lastik sektörü 2018'de gayet olumlu olarak yoluna devam ediyor. TÜİK'in verilerine göre, Türk lastikçileri, geçen yıla göre yüzde 24 artış sağlayarak, 1 milyar dolarlık ihracata 9 ayda ulaştı. Dolayısıyla işimiz kuvvetli ve güçlü bir yönde, ülkemizin cari açığını kapatma yolunda destek vererek ilerliyor." dedi.

Ülke pazarının, bu yıl da bir önceki yılın satış adetlerini yakalayacağını tahmin ettiklerini kaydeden Alemdar, Türkiye'de ulaşıma yönelik yatırım ve altyapı çalışmaları devam ettiğini, bu çerçevede sektörün potansiyeline inandıklarını söyledi.

"TOPLUMSAL FARKINDALIĞI BİR ADIM ÖTEYE TAŞIYACAĞIZ"

Alemdar, dernek üyelerinin 7 bin 300 kişiye doğrudan istihdam sağladığını kaydederek, LASİD'in 3 binin üzerinde iş ortağı şirketle araç sürücülerine hizmet verdiğini aktardı.

Alemdar, LASİD üyelerinin yarattığı istihdamla ülke ekonomisine katkı sağladığını belirterek, "Bizim en büyük önceliğimiz, sürücülerin trafikte güvenle yolculuk etmeleri. LASİD olarak kurulduğumuz günden bu yana güvenli lastik, doğru lastiğin doğru şekilde ve doğru zamanda kullanılması konusunda çalışmalar yapıyoruz. Eğitimler veriyor, sürücü ve bayilere yönelik bilinçlendirme kampanyaları yürütüyoruz. Kış dönemine girdiğimiz bugünlerde de, araç kullanıcılarının trafik güvenliğinde çok önemli sorumluluklara sahip olduklarını düşünüyoruz.

LASİD olarak, bu önemli konuda toplumsal bilinçlendirmenin bilimin ışığında veriler temel alınarak yapılması gerektiğine inanıyoruz. 2019 yılında yayınlanmak üzere bir akademik çalışma çağrısı yapıyoruz. Lastiğin güvenli trafikteki rolüyle ilgili gelecek akademik makaleleri bir yayında toplayıp toplumsal farkındalığı bir adım öteye taşıyacağız." değerlendirmesini yaptı.

Alemdar, "Güvenli Trafik" başlığıyla düzenlenecek makale yarışmasının alt başlıklarının yol altyapısı, sinyalizasyon, iklim ve yol şartları, araç donanım ve lastik faktörü, insan faktörü, otomasyon ve regülasyon olacağını belirterek, makale çağrılarına yüksek lisans öğrencileri ve akademisyenlerden katılım beklediklerini kaydetti.

Alemdar, Türkiye'de trafik kazalarının yüksek oranda olduğuna vurgu yaparak, "Güvenlik Trafik Projesi ile trafik kaza oranlarının düşmesi için biz de katkıda bulunmak istiyoruz. Çok olumlu bir gelişme oldu; trafik tutanaklarında artık 'mevsimine uygun lastik var mı?', 'lastik derinliği, aşınması kabul edilebilir değerlerde mi?' diye bunlar kayıt altını alınıyor." diye konuştu.

Son Güncelleme: 07.11.2018 14:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.