Tüketici, Patates ve Soğan Fiyatlarındaki Artıştan Şikayetçi

MÜSİAD Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu Başkanı Yaşar Sekizkardeş, son dönemlerde artan patates ve soğan fiyatlarından tüketicilerin şikayetçi olduğunu dile getirdi.

Tüketici, Patates ve Soğan Fiyatlarındaki Artıştan Şikayetçi

MÜSİAD Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu Başkanı Yaşar Sekizkardeş, son dönemlerde artan patates ve soğan fiyatlarından tüketicilerin şikayetçi olduğunu dile getirdi.

12 Haziran 2018 Salı 23:49
138 Okunma
Tüketici, Patates ve Soğan Fiyatlarındaki Artıştan Şikayetçi

Her geçen gün, yaz sezonu ve yeni mahsulü gelmesine rağmen fiyatlarında artış yaşanan patates ve soğan, Türkiye’de yemeklerin olmazsa olmazı arasında yer alıyor. Tüketici, kilerinde en çok ihtiyaç duyduğu gıdaların her geçen gün artmasına tepki göstermeye başladı. Her geçen gün artan şikayetler sonrasında açıklamada bulunan MÜSİAD Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu Başkanı Yaşar Sekizkardeş, son dönemlerde patates ve soğan fiyatları ile ilgili hızla artan bir grafiğin söz konusu olduğunu, konu ile ilgili tüketicilerden gelen şikâyetlerin her geçen gün çoğaldığını, yeterli miktarda ürün yetiştirilmesine rağmen, bazı tüccarların bayram öncesi daha yüksek fiyata ürün satmak amacı ile stok yaptıkları bilgisine ulaştıklarını,  bu satıcıların bilgisini ise, künye sistemi üzerinden de rahatlıkla tespit edilebildiklerini dile getirdi.

Bir hafta öncesine kadar 2 TL bandında seyreden patates fiyatlarının, 3,0-3,5 TL aralığında toptan satış fiyatına ulaşmış bulunduğunu ifade eden Sekizkardeş, bunun maliyetleri Ramazan Bayramı’nın ardından daha da yükseleceği dile getirdiğini, fiyat uygunluğu nedeniyle vatandaşların sofralarının vazgeçilmez gıda maddelerinden biri olan patates ve soğan şimdilerde marketlerde 6,0– 6,50 TL ‘ye varan ücretlerle satışa sunulduğunu, herhangi bir ürünün üretiminin az olup talebin fazla olması durumunda fiyat yükselişinin, anlayışla karşılanabileceği ama ürün yeterli miktardayken fırsatçılık yapılarak fahiş fiyat üzerinden satış yapma isteği kesinlikle kabul edilebilir bir durum olmadığını vurguladı.

MÜSİAD Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu Başkanı Yaşar Sekizkardeş hükümetin, geçtiğimiz dönemlerde benzer şekilde Antep fıstığı üzerinde uygulanan spekülatif fiyat hareketlerine müdahale ederek fiyatların düşürülmesini sağladığını anımsatarak, bu kapsamda, başta T.C Başbakanlık ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere ilgili kurumların, tağşişte olduğu gibi bu şekilde davranışta bulunan satıcıları kamuoyu ile paylaşarak halkı bilgilendirmesinin doğru olacağını düşündüklerini, ilgili Bakanlıkların şu ana kadar yürüttüğü başarılı çalışmaları desteklediklerini, konunun bir an evvel vatandaşların yararına olacak şekilde neticelendirilmesini talep ettiğini bildirdi.

Anahtar Kelimeler:
MÜSİADYaşar Sekizkardeş
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.