TÜİK, Nisan Ayına Ait Tarımsal ÜFE Verilerini Açıkladı

Tarım sektörüne ait ÜFE, mart ayına nazaran nisan ayında %1,56 oranında düşüş gösterdi.

TÜİK, Nisan Ayına Ait Tarımsal ÜFE Verilerini Açıkladı

Tarım sektörüne ait ÜFE, mart ayına nazaran nisan ayında %1,56 oranında düşüş gösterdi.

14 Mayıs 2018 Pazartesi 12:02
200 Okunma
TÜİK, Nisan Ayına Ait Tarımsal ÜFE Verilerini Açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçtiğimiz nisan ayına ait Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi istatistiklerini yayınladı. Buna göre tarım sektörüne ait ÜFE, mart ayına nazaran nisan ayında %1,56 oranında düşüş gösterdi. Ayrıca söz konusu değer, geçtiğimiz senenin son ayına nazaran %1,43 ve geçtiğimiz senenin nisan ayına nazaran da %6,39 oranında artış göstermiş oldu. Son bir senelik zaman dilimindeki tarım ÜFE’sinin artış oranı da %10,91 olarak belirlendi.

Mart ayına göre ormancılık ürünlerinde %1,58 oranında artış görülürken, balıkçılıkta %0,44 ve avcılık ile tarım ürünlerinde de %1,67 oranında düşüş meydana geldi. Alt sektör dallarında en çok artış hayvansal ürünler ile canlı hayvanlarda meydana geldi. Bu doğrultuda hayvansal ürünler ile canlı hayvanlarda %1,58 oranında artış meydana gelirken, tek senelik bitkisel ürünlerde %1,24 düşüş ve çok senelik bitkisel ürünlede de %7,57 oranında düşüş gözlemlendi.

Tarım grubundaki sebzelerde ise mart ayına nazaran nisan ayında %1,56 oranında düşüş meydana geldi. Öte yandan keçi ve koyun ile bu türlerin işlenmemiş olan sütlerinde %3,52 ve canlı sığırlarla onlardan elde edilen işlenmemiş süt ürünlerinde %1,92 oranında düşüş gözlemlendi. Son olarak TÜİK’in istatistiklerine göre yağlı meyvelerdeki düşüş oranı %3,61, lifli bitkilerdeki düşüş oranı ise %7,26 olarak belirlendi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.