Torba Yasa Vergi Yükünü Artırıyor

Birkaç yasal düzenlemeyi tek bir oylama ile mevzuata dâhil etmek olarak bilinen torba yasa, yeni vergisel yükümlülükler getirdi.

Torba Yasa Vergi Yükünü Artırıyor

Birkaç yasal düzenlemeyi tek bir oylama ile mevzuata dâhil etmek olarak bilinen torba yasa, yeni vergisel yükümlülükler getirdi.

10 Aralık 2017 Pazar 20:00
189 Okunma
Torba Yasa Vergi Yükünü Artırıyor

Birkaç farklı yasal düzenlemenin tek bir oylama ile yasalaştığı düzene verilen torba yasa, son birkaç yıldır gündemimizi epey meşgul etmektedir. Yılın son torba yasası da geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzalaması ile yürürlüğe girdi. Bu torba yasada da önemli değişiklikler bulunuyor.

Resmî ismi Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve KHK’lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı olan torba yasanın öncelikli konusu vergiler. Buna göre yürürlüğe giren yeni yasada Motorlu Taşıt Vergileri’ne zam geldi. Motor hacmi 1300’den az olan motorlu taşıtlar yüzde on beş, 1300’den fazla motor hacmine sahip motorlu taşıtlar ise yüzde on oranında daha fazla vergi verecek. Kurumlar Vergisi, önümüzdeki üç sene boyunca yüzde yirmi iki olarak ayarlandı. Özel İletişim Vergisi de %7,5 olarak belirlendi. Bu, internetin yüzde elli oranında zamlanması anlamına gelecek.

Şans oyunları türünden talih yarışmalarında kazanılan ödüllere uygulanan veraset ve intikal vergileri de ayarlama yapılanlar arasında. Buna göre eskiden yüzde on olan veraset ve intikal vergisi, şimdi yüzde yirmi oranında olacak. Çok tartışılan bir vergi muafiyeti de torba kanuna dâhil edilen hükümler arasında. Buna göre Fatih Projesi münderecatında yapılacak olan mal ya da hizmet alımları, kimi mali yükümlülüklerden farklı olarak değerlendirilecek.

Son Güncelleme: 11.12.2017 03:14
Anahtar Kelimeler:
ErdoğanPutinDoğu Guta
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.