Toplu Sözleşme Sonrası Zam Sanayide Gerginliğe Yol Açtı

Ocak ayında Türk Metal ile MESS toplu sözleşme imzalayarak rekor bir zam uygulaması gerçekleştirmişlerdi.

Toplu Sözleşme Sonrası Zam Sanayide Gerginliğe Yol Açtı

Ocak ayında Türk Metal ile MESS toplu sözleşme imzalayarak rekor bir zam uygulaması gerçekleştirmişlerdi.

13 Mart 2018 Salı 10:44
122 Okunma
Toplu Sözleşme Sonrası Zam Sanayide Gerginliğe Yol Açtı

Ocak ayında Türk Metal ile MESS toplu sözleşme imzalayarak rekor bir zam uygulaması gerçekleştirmişlerdi. Sözleşme kapsamında yan sanayi kolundaki firmalar da işçilerine zam yaptı. Ancak maliyetleri karşılayabilmek adına parça fiyatları da yükseldi. Sanayide zorlu geçen toplu iş sözleşmeleri sonucu bir karara varılmış ve sözleşme gereği üretici firmalar gibi yan sanayi firmalar da işçilere zam yaptılar. Fakat ana sanayi kolunda işçi maliyetleri son derece düşük bir kalem oluştururken, yan sanayi firmalarında işçilik maliyetleri son derece önemli meblağlarda yer alıyor. Hâl böyle olunca da tedarikçiler, maliyet artışlarını fiyatlara yansıtmak istediler. Bu da sanayide gerginliğe yol açtı.

Geçtiğimiz senenin ekim ayında başlayan ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), Çelik-İş, Birleşik Metal ve Türk Metal Sendikası arasındaki yüz yirmi bin işçiyi kapsayan toplu sözleşmelerde karara varılamayınca işçiler grev kararı almış, ancak ocak ayında MESS ile Türk Metal’in görüşmelerinden iki senelik bir toplu sözleşme kararı çıkmıştı. Buna göre işçiler, sosyal yardımlarla beraber %26,31 oranında zam almış oldular. Söz konusu karar, Mercedes, Tofaş, MAN, Oyak Renault gibi ana üreticileri kapsadığı gibi yan sanayi firmaları da kapsıyor. Bu nedenle yan sanayi şirketleri, işçilerine zam yaptı. Ancak bu durum, sektörün yalpalamasına yol açtı. Konu ile ilgili görüş bildiren Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca, toplu sözleşmenin etkilerinin devam ettiğini, bu anlamda da sanayide ciddi gerginliğin oluştuğunu belirtti.

Başkan, ana üreticilerde üretilen bir aracın maliyetindeki işçilik payının yüzde altı oranında olduğunu, fakat yan sanayi firmalarında bu payın yüzde on beş ile yüzde yirmi dolaylarında olduğunu ifade etti. Başkan Kanca ayrıca aradaki farkı ürünlere zam olarak yansıttıklarında da tepkiyle karşılaştıklarını, ana üreticiler tarafından farkın ödenmeyeceğinin bildirildiğini açıkladı.

Son Güncelleme: 13.03.2018 10:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.