TİM Başkanı İsmail Gülle: İhracat Hedeflerinin Üzerine Çıkacağız

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Amerika ve Türkiye arasında yaşanan gerilimden ihracatın olumsuz etkilenmediğini ifade etti.

TİM Başkanı İsmail Gülle: İhracat Hedeflerinin Üzerine Çıkacağız

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Amerika ve Türkiye arasında yaşanan gerilimden ihracatın olumsuz etkilenmediğini ifade etti.

16 Ekim 2018 Salı 11:50
108 Okunma
TİM Başkanı İsmail Gülle: İhracat Hedeflerinin Üzerine Çıkacağız

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, bir açıklama yaparak, yılsonunda belirledikleri ihracat hedefinin 170 milyar dolar olduğunu fakat hedeflerinin bu rakamın üzerine çıkmak olduğunu ifade etti.

İsmail Gülle açıklamasında, Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri ile son günlerde yaşadıkları siyasi gerilimin ticarete yansımadığını, Amerika’ya yönelik ihracat değerlerinde geçmişe oranla herhangi bir değişimin görülmediğini vurguladı. Ön görüde bulunulan olumlu havanın ise ihracat verilerindeki artışı tetikleyebileceğini kaydeden İsmail Gülle, Türk ihracatçılarının, farklı ülkelere de yönelik ihracat artırımı yapmaları için çalışmalar gerçekleştirdiklerini ve Avrupa’yı yakından takip ettiklerini belirtti.

Farklı rotalar ve alternatif ihracat pazarları için arayış içerisinde olduklarını ifade eden İsmail Gülle, iki ülke arasındaki çekişmenin Eylül ayı bitimine dek olumsuz bir etkisinin olmadığını vurgularken, ticaretin siyasi gerilimin etkisinden uzak şekilde devam edebildiğine dikkat çekti. 2018 yılına ait ticaret verilerinde ise beklenenin üzerinde bir olumlu hava ile karşılaşıldığını hatırlatan Gülle, açıklamasına; “Sene başından bu tarafa ihracatımız hemen hemen her ay yükseliş gösterdi. Bir tek ağustos ayında takvim etkisi nedeniyle düşüş açıkladık. Onun dışındaki bütün aylarda artış yaşandı. Eylül ayında ihracatın ithalatı karşılamada en yüksek oranını gerçekleştirdiği bir ay yaptık. Ekim ayında da benzer tabloyla devam ediyoruz. İhracatçılarımız Türkiye'nin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Biliyoruzki şu an Türkiye'nin yaşamış olduğu sıkıntılı sürecin ve bundan sonrasının en önemli işi ihracat yapmak ve daha çok ihracatçıyı ülkeye kazandırmaktır. Yıl sonu ihracatında devletin koymuş olduğu hedef 170 milyar dolar seviyesinde. Geçen yılın eylül ayından bu yılın eylül ayı sonuna kadarki 12 ayda 165 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdik. Yıl sonunda 170 milyar dolarlık ihracatı gerçekleştireceğiz ve biraz da üstüne çıkacağız." cümleleriyle son verdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.