THY ilk 8 ayda 50 milyon yolcu taşıdı

Türk Hava Yolları (THY) ağustos ayının yolcu ve kargo trafik verilerini açıkladı. Buna göre THY, bu yılın 8 aylık sürecinde 50 milyona yakın yolcu ağırladı.

THY ilk 8 ayda 50 milyon yolcu taşıdı

Türk Hava Yolları (THY) ağustos ayının yolcu ve kargo trafik verilerini açıkladı. Buna göre THY, bu yılın 8 aylık sürecinde 50 milyona yakın yolcu ağırladı.

11 Eylül 2019 Çarşamba 18:29
99 Okunma
THY ilk 8 ayda 50 milyon yolcu taşıdı

Ağustos ayının yolcu ve kargo trafik verilerini açıklayan Türk Hava Yolları'nda (THY) ilk 8 ayda 50 milyon kadar yolcu taşındı.  Buna göre  THY'nin, bu yılın 8 aylık sürecinde doluluk oranı, havacılık sektöründe küresel ölçekte yaşanan talep azalmasına karşın yüzde 84,8 oldu.

THY, "Ağustos 2019 Trafik Sonuçları Değerlendirmesi"ni yayımladı. Sonuçlara göre Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yolcu doluluk oranında yurt içinde 0,6 puan, Kuzey Amerika’da 0,4 puan, Uzak Doğu’da ise 0,3 puanlık artış kaydedildi.

Türk Hava Yolları'nın dıştan dışa transfer yolcu sayısı ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,4 artarak rekor düzeye ulaştı.

"Ağustos 2019 Trafik Sonuçları Değerlendirmesi"ne göre, ağustos ayı dış hat doluluk oranı yüzde 84,3 olarak gerçekleşirken, iç hat uçuşların doluluk oranı ise 0,7 puan artarak yüzde 88,4 oldu.

Dünyada en iyi beş hava kargo markasından biri olma hedefine Turkish Cargo markasıyla ilerleyen bayrak taşıyıcı, ağustos ayında taşıdığı kargo-posta hacmini ise geçen yılın ayına göre yüzde 11,5 artırdı. Kargodaki bu büyümeye yüzde 24,8 ile Kuzey Amerika, yüzde 12,2 ile Uzak Doğu ve yüzde 11,3 ile Avrupa katkı sağladı. Böylece THY, hava kargo pazarında çift haneli büyüme sürecini yeni evinde de sürdürdü.

"Ocak-Ağustos 2019 Trafik Sonuçları Değerlendirmesi"ne göre ise 2019 yılının ilk sekiz ayında yaklaşık 50 milyon yolcu taşındı.

Dıştan dışa transfer yolcu sayısında yüzde 3,5’lik bir artış görülürken, 2019 yılının ilk sekiz ayında toplam taşınan Kargo ve Posta geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 10 artarak 985 bin tona ulaştı.
 

Anahtar Kelimeler:
THY
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.