Tekstilde Sanayi 4.0 Dönemi

İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, Sanayi 4.0 için öncü bir rol üstleneceklerini belirtti.

Tekstilde Sanayi 4.0 Dönemi

İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, Sanayi 4.0 için öncü bir rol üstleneceklerini belirtti.

05 Eylül 2018 Çarşamba 10:37
85 Okunma
Tekstilde Sanayi 4.0 Dönemi

İstanbul Tekstil ve Hammadde İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz tarafından yapılan bir açıklama ile sektörün Ar-Ge, inovasyon, markalaşma ve tasarım gibi kavramlarının Türkiye’ye yerleşebilmesi için önemli bir rol üstlendiklerini belirttiği öğrenildi.

Ahmet Öksüz, Sanayi 4,0 için ise yine üstlerine düşeni yapacaklarını belirterek, Türkiye’ye yeni ufuklar kazandırmak ve yeni hedefler belirlemek için çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

4. Sanayi Devriminin Almanya Pazarında Başarılı Olmak İsteyen Türk Tekstil İhracatçılarına Etkileri konulu panel açılışında konuşma yaptığı görülen İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, Almanya ile olan stratejik ilişkilerin, 60 yıl önce Almanya’ya göç eden Türklerin de etkisiyle derinleştiğini söylediği kaydedildi.

Türkiye’nin Almanya ile yakaladığı stratejik iş birliğinin her alanda güçlendiğini hatırlatan Ahmet Öksüz, Almanya’nın toplam ihracattaki payının yüzde on olduğunu ve en çok ihracat gerçekleştirilen pazar olduğunu vurguladı. Türkiye’nin Almanya’ya yaptığı ihracatın ilk sekiz ayında yüzde 9,1 oranında yükseliş yakalayarak 10,5 milyar dolara çıktığını belirten Ahmet Öksüz, aynı dönemler içerisinde tekstil ve hazır giyim için Almanya’ya ihracatın da yüzde 2,8 oranında arttığını ve 2,5 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Aynı zamanda Almanya’ya katma değer de ihraç ettiklerini hatırlatan Öksüz, ülkenin Çin’den ve Bangladeş’ten sonra en büyük tekstil ve hazır giyim tedarikçisi olduklarını söyledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.