Taşeron Konusunda Tafsilatlar Ortaya Çıkıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşeron konusundaki ayrıntıları paylaştı.

Taşeron Konusunda Tafsilatlar Ortaya Çıkıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşeron konusundaki ayrıntıları paylaştı.

09 Aralık 2017 Cumartesi 22:47
244 Okunma
Taşeron Konusunda Tafsilatlar Ortaya Çıkıyor

Son birkaç aydır sürekli gündemde olan taşeron konusu nihayetlendi. Hükümet tarafından tamamlanan çalışmalar kısa süre içerisinde yasalaşarak mevzuata girecek. Bu süreçte taşeron işçilere yapılan düzenleme ile ilgili detaylar da ortaya çıkmaya başladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, konu ile alakalı olarak açıklama yaparak herhangi bir şarta bağlı kalmadan kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan dört yüz elli bin taşeron işçisinin kadroya kavuşacağını ifade etti. Belediyelerde ve il özel idarelerinde görev yapan taşeron işçilere ise daha farklı bir statü getiriliyor. Buna göre aradaki taşeron firmaları ortadan kalkacak. Mevcuttaki taşeron işçileri, belediyelerin iştiraklerinde ya da kuruluşlarında istihdam edilecek. Bu işçiler, daimi işçi statüsünde bulunacak. Mevcutta 4/C kadrosunda bulunan taşeron işçiler ise, 4/B kadroya geçerek istediklerini elde edecek.

Bakan, yaptığı açıklamalar ile mevsimlik işçilerin konusuna da değindi. Buna göre beş ay yirmi dokuz gün çalışma süreleri olan işçilerin, senelerdir çözülmeyen problemlerine çözüm getirilerek çalışma süreleri dört ay daha uzatılıyor. Bununla birlikte taşeron düzenlemesi, toplamda dokuz yüz bin taşeron işçisini ilgilendiriyor.

Bakan tarafından verilen bilgilere göre düzenleme ile ilgili çalışmaların tamamlandığı ve yeni yılın ilk ayına yetiştirilmek suretiyle yasal zeminin de ortaya konacağı belirtildi. Bakan, konu ile ilgili özverisinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’a da teşekkür etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.