Sigorta Primleri Geri Alınabiliyor

Emeklilik için yapılan prim ödemelerinin koşulların sağlanması durumunda geri alınabildiği belirtiliyor.

Sigorta Primleri Geri Alınabiliyor

Emeklilik için yapılan prim ödemelerinin koşulların sağlanması durumunda geri alınabildiği belirtiliyor.

03 Mart 2019 Pazar 18:04
1988 Okunma
Sigorta Primleri Geri Alınabiliyor

Emeklilik için gün sayan ve düzenli prim ödeyen çalışanların, bir takım durumlar sebebiyle emekliliğe hak kazanamamaları durumunda ödedikleri bütün primlerin toplu olarak geri alabildikleri belirtiliyor. Sigorta primlerini kendi ödeyenlerin emeklilik şartını sağlamış olmaları hâlinde ömür boyu emekli maaşı ile sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilirken, prim ödemelerini tamamlayamayan ve emeklilik koşullarını sağlayamayanların da ödedikleri primleri toplu olarak geri alabildikleri ifade ediliyor.

Bu yolla primlerini iade almak isteyenlerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe yazması gerekirken, dilekçe sonrası SGK’nın en kısa süre içerisinde iade ödemeyi gerçekleştirdiği hatırlatıldı.

Bununla birlikte eski sigortalıların 2008 yılından evvel kendi adına ödedikleri işçi ve işveren primini alabildikleri kaydedilirken, 2008 yılından sonra ise yalnızca işçi primlerinin geri ödeme kapsamında bulunduğu tespit edildi. Bağ-Kurlu olanlar için ise ödenen tüm primlerin iade edilebildiği açıklandı.

Ayrıca yatırılan primlerde faizsiz ödeme yapıldığı ifade edilirken, Genel Sağlık Sigortası, doğum ve askerlik için yapılan borçlanmalarda da geri ödeme kapsamı olduğu bilgisine ulaşılıyor.

Anahtar Kelimeler:
EmeklilikSGKPrimÖdeme
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.
Avatar
Zafer çalışkan 2019-03-05 09:50:55

Ben sigortalı olarak 1685 gün calistim yüzde 88 ağır engelli raporu verdiler iş yerinden çıkartılsın 4 yılda calisamiyorum 2022 maaşı alıyorum 36 yaşındayım ben bu primi geri alabilir miyim dilekçe versem

Avatar
Baki bigümcan 2019-03-05 13:13:43

Benim iade işlemleri yapıldı sadaka gibi 300 lira geri verdiler bende almadım askerlik bedeli 18000 istiyor ama iadEyed gelince sadaka inanmayın

Avatar
Hasan 2019-03-17 08:02:51

SGK primlerinin BES lere devri hakkında
Sayın Yetkili,
Milletçe tasarruf yapmamız gerektiği bakanlık çalışmalarıyla da gündemde olan şu zamanlarda çok önemli bir konuya dikkat çekmek istiyorum.
SGK ya 4a,4b,4c gibi türlerde çeşitli zamanlarda çeşitli miktarlarda prim ödemesi olan fakat yaş çalışamama gibi nedenlerle emeklilik umudu olmayan ve daha önce yatırdığı bu primlerin değerlendirilmesini isteyen halihazırda yüzbinlerce sigortalı mevcuttur.
Bu primlerin Kanun düzenlemeleriyle uygun BES lere devri mümkün olamaz mı? Böylece sigortalılar istedikleri miktarlarda prim ödemeye devam ederek BES ler üzerinden birikimlerini ve tasarruflarını değerlendirmeye devam imkanı bulup emeklilik yada toplu gelir imkanına kavuşmuş olurlar.
Konuyu değerlendirip uygun gördüğünüz gerekli yerlere iletilmesi dileklerimle,