Sigorta Primi Eksik Yatırılanlar İşverenden Tazminat Talebinde Bulunabiliyor

İşsizlikle mücadelede ivme kazanan Türkiye, kayıtdışılık ile ilgili verdiği savaşta da işçinin yanında.

Sigorta Primi Eksik Yatırılanlar İşverenden Tazminat Talebinde Bulunabiliyor

İşsizlikle mücadelede ivme kazanan Türkiye, kayıtdışılık ile ilgili verdiği savaşta da işçinin yanında.

19 Şubat 2018 Pazartesi 11:22
164 Okunma
Sigorta Primi Eksik Yatırılanlar İşverenden Tazminat Talebinde Bulunabiliyor

İşsizlikle mücadelede ivme kazanan Türkiye, kayıtdışılık ile ilgili verdiği savaşta da işçinin yanında.Türkiye, yapılan sıkı denetimlerle sigortasız çalıştırılmaların önüne geçmesine rağmen, gizli kayıtdışı ile ilgili mağduriyet yaşayanların sayısı az değil. Türkiye’nin istihdam verilerine bakıldığında çok büyük oranda karşılaşılan asgari ücretli çalışan sayısının gerçeği yansıtmadığı görülüyor. İçinde avukattan doktora kadar her meslek grubunun da yer aldığı verilerde fabrika işçilerinin yanı sıra yıl içerisinde milyonlarca dolar kazanan futbolcuların olduğu da görüldü.

Sosya Güvenlik Kurumu’nun bu durumu fark etmesi üzerine getirdiği meslek kodları ile gizli kayıt dışılığın önüne geçilmesi hedefleniyor. Hileli maaş sisteminin uygulandığı çoğu yerde sistem şu şekilde işliyor. İşveren tarafından yüksek net maaş alan personelin, çoğunlukla işçiye haber verilmeksizin Sosyal Güvenlik Kurumu’na maaş bildirisi asgari ücret oluyor ve bordrolara da bu bilgi işleniyor. İşçinin resmi sebeple bankaya yatan asgari net ücretinin dışında kalan kısmı personel her ay elden teslim alıyor. Netice itibari ile iş verenin devletten vergi ve prim kaçırdığı gibi işçinin de sigorta primlerinin eksik yatırılması nedeni ile geleceği çalınıyor. Devletin son yıllarda gerçekleştirdiği düzenleme ve teşviklere rağmen, açıkça suç işlenmesinin bu kadar yaygın olmasına devlet ağır yükümlülükler getirdi. Yapılan kanunsuzluk neticesinde işçinin kaybettiği hakların emekli maaşının düşüklüğünden, tazminat miktarının az olmasına kadar pek çok usulde etkilendiğini belirten yetkililer, istihdam aşamasında, işçinin sigortasının net maaş üzerinden yapılmasını talep etmesi gerektiği, yapılmadığı taktirde de ALO 170 hattından işverenin ihbar edilmesi gerektiği belirtildi. İşverene ağır yükümlülükler ve para cezası olarak dönecek usulsüzlüklerin önüne geçilebilmesi için yapılacak ihbarlarla beraber işçinin, tazminat ve haklı fesih hakkının da mevcut olduğu öğrenildi.

Anahtar Kelimeler:
IşçiSigortaAsgariTazminat
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.