Sektörel Ciro Endekslerinde Yükseliş Kaydedildi

Sektörel ciro endeks verileri kamuoyu ile paylaşıldı.

Sektörel Ciro Endekslerinde Yükseliş Kaydedildi

Sektörel ciro endeks verileri kamuoyu ile paylaşıldı.

17 Nisan 2018 Salı 11:30
98 Okunma
Sektörel Ciro Endekslerinde Yükseliş Kaydedildi

Sektörel ciro endeks verileri kamuoyu ile paylaşıldı. Açıklanan ciro endeksler içerisinde sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerinin toplamda takvim etkilerinden arındırılmış olan cirosunun 2018 yılı Şubat ayı baz alınarak bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 23,4 oranında artış yaşadığı görüldü. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam ciro endeksinin de bir önceki aya kıyasla yüzde 1,3 artış yaşadığı belirlendi.

Sanayi sektöründe takvim etkisinden kurtulmuş ciro endeksinde 2018 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 24,9 oranında yükseliş görülürken,  mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksinin de bir önceki aya kıyasla yüzde 1,6 oranında olduğu belirlendi.

İnşaat sektörünün takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksindeki belirtilen dönemler kıyasında yüzde 68,1 oranında artış yaşadığı yakalandı. Mevsim etkisinden arındırılmış inşaat sektörü ciro endeksinin ise yine belirtilen dönemler kıyaslandığında yüzde 5 oranında arttığı belirlendi.

Ticaret sektörüne bakıldığında takvim etkilerinden arındırılmış halinde aynı dönemler kıyası içerisinde yüzde 7,2 artış görülürken, bir önceki aya göre de yüzde 0,3 oranında artış yaşandığı belirlendi.

Son olarak hizmet sektöründe takvim etkisinden arındırılmış hâliyle ciro endeksinin bu yıl Şubat ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 23 oranında yükseliş kaydedildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.