Sarıeroğlu, Taşeron Konusunun Detaylarını Açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşeron konusu hakkında merak edilen detayları açıkladı.

Sarıeroğlu, Taşeron Konusunun Detaylarını Açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşeron konusu hakkında merak edilen detayları açıkladı.

06 Aralık 2017 Çarşamba 22:40
183 Okunma
Sarıeroğlu, Taşeron Konusunun Detaylarını Açıkladı

Son günlerin popüler konusu olan taşeron işçiler hakkındaki görüşmelerde sona gelindi ve hükümet yetkilileri konu ile ilgili çalışmaların tamamlandığını belirtti. Bunun üzerine açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, çalışmanın dokuz yüz bin taşeron işçisini kapsadığını ve toplamda dört merhaleden meydana geldiğini belirtti. Çalışmaların tamamlandığını belirten bakan, yasal düzenlemenin en kısa sürede meclise getirileceğini açıkladı.

Bakan, genel bütçe üzerine çalışan merkezi yönetim taşeron işçilerinin herhangi bir şart koşulmadan kadrolu işçi olarak statülerinin değiştirileceğini belirtti. Bu sürecin kısa bir süre sonra tamamlanacağını belirten bakan, daha sonra belediyelerde çalışan taşeronlar ile ilgili işlemlerin yapılacağını ifade etti. Üçüncü merhale olarak geçici mevsimlik işçilerin durumlarının ele alınacağını söyleyen Bakan Jülide Sarıeroğlu, toplamda beş ay yirmi dokuz gün olan çalışma sürelerine dört ay daha ilâve ettiklerini belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, son olarak kamuda görevli taşeron işçilerini toplu sözleşme kapsamında değerlendireceklerini ifade etti. Bu işçilerin de 4/C’li olan statüleri, en kısa zamanda 4/B olarak değiştirilecektir, şeklinde konuşan bakan, herhangi bir şart ya da ayrımın da mümkün olmadığını belirtti.

Bakan, emekli olan taşeronların ise bu çalışmadan yararlanamayacaklarını ifade etti. Ancak emekliliklerine bir yıl kalsa bile tüm taşeronların kadroya geçirileceğini ifade etti.

Son Güncelleme: 06.12.2017 22:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.