Saide Tekstil, Japon Marubeni İle Ortak Oldu

Türk tekstilinin en önemli şirketi Saide Tekstil, hisselerinin yüzde 45,5'ini Japon köklü şirket Marubeni'ye vererek ortaklık anlaşması yaptı.

Saide Tekstil, Japon Marubeni İle Ortak Oldu

Türk tekstilinin en önemli şirketi Saide Tekstil, hisselerinin yüzde 45,5'ini Japon köklü şirket Marubeni'ye vererek ortaklık anlaşması yaptı.

10 Aralık 2017 Pazar 12:29
526 Okunma
Saide Tekstil, Japon Marubeni İle Ortak Oldu

Türk şirketleri küreselleşme politikasıyla Çin, Hindistan, Japonya gibi ülkelerdeki şirketlerle ortaklıklar kurarak büyümeye devam ediyor. Bu ortaklık çalışmalarına bir yenisi daha eklendi. Türkiye’nin en büyük tekstil ihracatçılarından Saide Tekstil, Japon Marubeni şirketi ile Rekabet Kurulu’ndan çıkan izinle ortaklık anlaşması yapıldı. Saide Tekstilin ortaklık anlaşması yaptığı Marubeni, Japonya’da 130 yıldır var olan köklü bir şirket. Bulunduğu sektör ağı çok geniş olan Marubeni, gıdadan kimyaya uzanan bir geniş skalaya sahip. Marubeni Türkiye’de ortak olduğu başka şirketlerde bulunuyor. Temsa ve Nuh’un Ankara Makarnası ile ortaklığa sahip şirket, 66 ülkede faaliyetlerini sürdürürken bünyesinde 40 bine yakın çalışana sahip ve firmanın cirosu 63,5 milyar dolar.

Türkiye’de 1991 senesinden beri varlığını sürdüren Saide Tekstil, o dönemde kurulan diğer şirketlerin piyasadan çekilmesinden hiç etkilenmeyerek bugün Türkiye’de ihracat anlamında büyük işlere imza atıyor. Türkiye de ilk on şirket arasında yer alan Saide Tekstil, birçok büyük marka ile işbirliği yapıyor. Farklı sektördeki şirketlerle çalışan şirket New Look, Forever New markalarının temsilcisi olarak perakende, Hard Rock Cafe, Carluccio’s yeme içme sektöründe yer alan markalarla gıda, Milestone şirketi ile gayrimenkul sektöründe boy gösteriyor.

Bu yılın Mayıs ayında Rekabet Kurulu’na başvuran Saide Tekstil, Marubeni ile ortak olma talebinde bulundu. Kuruldan karar geçtiğimiz hafta açıklandı ve onay verildi. Japon şirketi Marubeni, Saide’nin yüzde 45,5 hissesini alarak Türkiye’de tekstil sektörüne giriş yapmış oldu.

Son Güncelleme: 10.12.2017 21:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.