Prim Borcu Olanlar İçin Yeni Dönem

Uyumlu prim borçluları için yeni bir döneme giriliyor.

Prim Borcu Olanlar İçin Yeni Dönem

Uyumlu prim borçluları için yeni bir döneme giriliyor.

31 Mart 2018 Cumartesi 13:55
132 Okunma
Prim Borcu Olanlar İçin Yeni Dönem

Uyumlu prim borçluları için yeni bir döneme giriliyor. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 88. Maddesi gereği prim ve diğer borçların taksit ve tahsiline ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmî Gazete’de yer aldı.

2018 yılı Ocak ayından itibaren, vadesi gelmiş olan alacaklara uygulanmak üzere yürürlüğe giren düzenlemenin sonucunda, zirai, ticari ya da mesleki faaliyetler nedeniyle yıllık gelir ile kurumlar vergisi mükellefi olan kişilerin borçlarında erteleme ile taksitlendirme kolaylığı sağlanacak.

Bu düzenlemeden faydalanacak mükelleflerin geriye yönelik üç yıllık prime dair evrak sürelerinde dikkat alınacak şartlardan birinin son bir yıl içerisinde borçların ödenememiş olması olacak.

Söz konusu mükelleflerdeki zor iktisadi durumun, tecil ile taksitlendirme sürelerinin belirlenmesinde ise 22 Ocak 2018 tarihli Bakanlar Kurulu kararında belirtilen kriterlerin esas alınacağı öğrenildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.