Ordu'da Çilek Üretimine Başlandı

Fındık üreticisi olarak işe başlayan İsa Falay, fındık bahçelerini yıkıp yerine çilek ekmeye başlayarak olumlu sonuç alınca sera sayısını arttırdı.

Ordu'da Çilek Üretimine Başlandı

Fındık üreticisi olarak işe başlayan İsa Falay, fındık bahçelerini yıkıp yerine çilek ekmeye başlayarak olumlu sonuç alınca sera sayısını arttırdı.

07 Aralık 2017 Perşembe 14:59
221 Okunma
Ordu'da Çilek Üretimine Başlandı

Çilek üretimine farklı bir iklimde hayat veren İsa Falay, mahallesine kurduğu özel seralarla çilek üretimini gerçekleştiriyor. Üretici Falay, çileğin bölge toprağını sevdiğini ve bunu denemek için ilk olarak tek bir serada ekim tapıldığını ifade etti. Ekilen çileklerin yetişmesinin ardından Falay, sera sayısını arttırarak çilek üretimine başladıklarını belirtti. Ordu'da üretimlerini devam ettiren Falay, sahile yakın olan seralarında yaz sıcaklarınında gelmesiyle bir bölgeden 8 kez hasat aldıklarını ifade etti. Yeni yeni bu işe başladıklarını belirten üretici Falay, ilerleyen senelerde daha fazla hasat yapacaklarını ifade etti. Şimdiden yaza hazırlık yaptıklarını belirten Falay, toplamda 3 seraya ekilen fidelerin Nisan ayının yaklaşmasıyla birlikte hasatlarını toplayacaklarını ve daha hızlı bir şekilde üretim yapılacağını vurguladı. Ürünlerin ticareti konusunda bir sorun yaşanmadığını belirten Falay, pazar anlamında sorunların yaşanmadığını üretilen çileklerin hepsinin satıldığını vurguladı.

Üretime başlarken Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden destek almak istediğini belirten Falay, Salihli'de bulunan seralarda açık alanlarda çilek üretimi yapıldığını ve bu yüzden naylon yardımı talep edildiğini ifade etti. Çilek üretiminde talep eettikleri desteği gördükleri anda daha yoğun bir üretime girileceğini vurguladı.

Bölgede kış döneminin zor geçtiğini belirten Falay, süs bitkileri yetiştirmek için çaba harcadıklarını ancak bölgenin mevsim şartları gereği bunu çok fazla ilerletemediklerini belirtti. Süs bitkisi üretiminde küçülmeye giderek daha dikkatli bir üretim ile sürdürüldüğünü belirtti.

Anahtar Kelimeler:
çilek üretimiIsa Falay
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.