Merkez Bankası, Üçüncü Çeyreğe Ait Cari Açığı Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, cari açık miktarını üç milyar sekiz yüz milyon dolar olduğunu açıkladı.

Merkez Bankası, Üçüncü Çeyreğe Ait Cari Açığı Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, cari açık miktarını üç milyar sekiz yüz milyon dolar olduğunu açıkladı.

11 Aralık 2017 Pazartesi 22:24
178 Okunma
Merkez Bankası, Üçüncü Çeyreğe Ait Cari Açığı Açıkladı

Türkiye’nin üçüncü çeyreğine ait cari oranlar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklandı. Buna göre ülkenin temmuz, ağustos ve eylül aylarına ait cari açığı üç milyar sekiz yüz milyon dolar oldu. Ekonomistler, bu rakamın daha üstünde bir tahminde bulunuyorlardı.

Merkez Bankası’nın yayınladığı istatistikî verilerde, cari açık geçtiğimiz senenin aynı dönemine ilişkin olarak iki milyar iki yüz milyon dolar artışta bulundu. Buna göre üçüncü çeyrek cari açık miktarımız üç milyar sekiz yüz milyon doları aşarak dört milyar dolara kadar çıktı. Her ne kadar ekonomistler cari açık miktarının dört milyar doların üzerinde olmasını bekleseler de, bu tahmin yanılgıdan ileri gidemedi. Ancak on iki aylık cari işlemlerin açığı toplamda kırk bir milyar dokuz yüz milyon dolara çıktı.

Uzman ekonomistler, cari açığın kırk iki milyar dolara kadar yaklaştığını ve kasım ayı içerisinde bu miktarın kırk dört milyara dayanabileceğini belirtti. Uzmanlar, enerjinin dışında kalarak cari açığın on bir milyarın üzerine çıktığını ve enerji ile altın cari dengesinin ise iki milyar dolara kadar yükseldiğini ifade etti. 

Ekonomistler, resmi rezervlerdeki beş milyar dolarlık artışı, cari açığa etki ettiğini ve portföy anlamında ilk dokuz aylık dönemde bir buçuk milyar dolardan fazla alt kırılımlı hisse senetlerinin mevcut olduğunu ifade etti. 2017 senesinde toplamda devlet tahvilleri bakımından yetmiş üç milyon dolarlık giriş söz konusuydu.

Anahtar Kelimeler:
Merkez Bankası
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.