Mali Okuryazarlıkta Türkler Rusları Geçti

OECD ile Rusya Maliye Bakanlığı, G20 ülkelerinden 17'sinin katıldığı bir anket düzenleyerek, ülkelerin mali okuryazarlık seviyelerini ölçtü.

Mali Okuryazarlıkta Türkler Rusları Geçti

OECD ile Rusya Maliye Bakanlığı, G20 ülkelerinden 17'sinin katıldığı bir anket düzenleyerek, ülkelerin mali okuryazarlık seviyelerini ölçtü.

15 Şubat 2019 Cuma 22:55
181 Okunma
Mali Okuryazarlıkta Türkler Rusları Geçti

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ile Rusya Maliye Bakanlığı, G20 ülkelerinden 17’sinden temin edilen verileri baz alarak mali okuryazarlık ile ilgili olarak bir araştırma yaptı. Birbirinden bağımsız ülkelerin Avrupa Birliği (AB) verileri dikkate alınarak yapılan araştırmada, vatandaşların mali bilgi ve beceri seviyesi bakımından ilk sırada Fransa yer aldı. En yüksek 21 üzerinden 14,9 puan alan Fransa’yı 14,6 puan ile Kanada ve 14,1 puan ile Çin takip etti.

Rusya 12,2 puan alarak dokuzuncu sıraya yerleşti. Rusya’nın üzerinde 12,5 puan ile Türkiye yer aldı.

G20'nin iki üyesi Güney Afrika Cumhuriyeti ile Japonya ise tüm verileri sunamadığı gerekçesiyle sıralamaya giremedi.

Raporu hazırlayanlar, ülkeleri üç temel parametreye göre değerlendirdiklerini açıklayarak, bunların mali bilgi, davranış ve kurumlar olduğunu ifade ettiler. Araştırmaya konu olan ülkelerin vatandaşlarına çeşitli sorular yönlendirildi. Örneğin, mali bilgi seviyesiyle ilgili değerlendirmede aritmetik ve temel terimlerle ilgili sorular soruldu. Ancak bu parametrede söz konusu ülkelerin büyük bölümünün sonuçları yetersiz çıktı. Bütün bu söz konusu ülkelerden ankete katılım gösterenlerin yalnızda yüzde 42’sinin sorulara doğru cevaplar verdiği kaydedildi.

Araştırmacılar, mali davranışlara ilişkin sorularıyla kişisel ve aile bütçesi planlaması, planlı alışveriş yetisi, faturaların zamanında ödenmesi konularında cevaplar aldı. Mali kurumlar başlığı altında ise harcama ve tasarruf dengesi ile özel yaşamda parasal işlevlere yönelik kavrayış düzeyi ölçüldü.

Anahtar Kelimeler:
OECDAb
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.