Mahkeme Plaspak Kimya'nın İflasına Karar Verdi

Kimya sektöründe bir dönem yurt dışında 25'den fazla firma ile ticaret yapan Plaspak Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye mahkeme iflas kararı verdi.

Mahkeme Plaspak Kimya'nın İflasına Karar Verdi

Kimya sektöründe bir dönem yurt dışında 25'den fazla firma ile ticaret yapan Plaspak Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye mahkeme iflas kararı verdi.

08 Aralık 2017 Cuma 11:31
345 Okunma
Mahkeme Plaspak Kimya'nın İflasına Karar Verdi

Gebze Asliye Ticaret Mahkemesi'nde yürütülen İflas Davası, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığı'ndan gelen açıklama ile Plaspak Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin iflasına karar verildiği belirtildi.

Kimya sektörüne 2003 senesinde giriş yapan Plaspak, plastik, ambalaj ve kimya sektöründe hammadde, yardımcı maddeler ve makine tedarik ediyordu. Şirket sektörde çıkış yakalamış ve 2014 yılında Borsa İstanbul Gelişen İşletmeler Piyasası'nda işlem görmeye başlamıştı. Gebze'de üretimlerini sürdüren firma, mühendsilik plastikleri,plastik kompund ve masterbatch alanlarında üretimlerine 2015 senesinde başlamıştı. Kimya sektöründe büyümesini sürdüren firma, Amerika'dan Japonya'ya kadar çok sayıda petrokimya üretici firma ile işbirliği yapıyordu. Sektörde hızla büyüyerek Dünya'ya açılan şirketin iflas kararı şaşırttı.

Şirket iflas erteleme kararının sonrasında mali açıdan sıkıntılar çekmeye başladı. İflas kararına gelinen noktada, üretimden kaynaklı sıkıntıların yaşandığı ve satış faaliyetlerinde olumsuz sonuçlar doğurması gösterilirken, sektör içerisinde nakit akışının olmaması ile mali açıdan olumsuz bir sonuç doğurduğu belirtiliyor. Üretim alanında yaşanan zorluklar ve ödemelerin nakit olmaması sebebiyle şirket iflas aşamasına geldi. Kimya sektöründe bir dönem yurtdışına da ürünlerini gönderen Plaspak Kimya, tahsilat aşamasında yaşanan sıkıntılar ile birlikte kepenkleri indirdi.

Plaspak Kimya'nın sahibi Gökhan Şıkrak şirketi Türkiye'de ilk 500 sanayi firması arasına taşımak istiyordu. Şirketin yüzde 35'i halk arz edilip, daha sonra 20 milyon liralık tahvil ihracı yapacağını belirten Şıkrak, 2016'nın Nisan ayı ile birlikte sermayesinin tamamını kaybederek, bu kaybı karşılayamamış şirketin Borsa İstanbul'daki akışı da son bulmuştu.


 

Son Güncelleme: 08.12.2017 14:20
Anahtar Kelimeler:
IflasPlaspak Kimya
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.