Limak, Kuveyt Havalimanı İçin Ülke Bankalarından 823 Milyon Dolar Aldı

Temeli 9 Mayıs 2017'de atılan Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminali inşaatı gerçekleştirecek olan Limak Holding, bu işlem için iki Kuveyt bankasından yaklaşık 823 milyon dolar finansman sağladı.

Limak, Kuveyt Havalimanı İçin Ülke Bankalarından 823 Milyon Dolar Aldı

Temeli 9 Mayıs 2017'de atılan Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminali inşaatı gerçekleştirecek olan Limak Holding, bu işlem için iki Kuveyt bankasından yaklaşık 823 milyon dolar finansman sağladı.

21 Şubat 2018 Çarşamba 12:54
311 Okunma
Limak, Kuveyt Havalimanı İçin Ülke Bankalarından 823 Milyon Dolar Aldı

Kontrat bedeli 4,3 milyar dolar olan ve "Türk müteahhitlerin ülke dışında tek kalemde aldığı en büyük iş" olma özelliğini taşıyan Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası inşaatını üstlenen Limak Holding, Kuveyt'in en önde gelen iki bankası National Bank of Kuwait (NBK) ve Kuwait Finance House'tan (KFH) toplam 249,2 milyon Kuveyt Dinarı (yaklaşık 823 milyon dolar) finansman aldı.

Söz konusu bu anlaşmayla Limak, bir Türk müteahhitlik firması olarak ülke sınırları dışında üstlendiği projede, uluslararası finans kuruluşlarıyla çalışma başarısı sağladı.

9 Mayıs 2017'de tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Ahmed Cabir el Sabah tarafından temeli atılan erminalin, anlaşmada öngörülen 6 yıl yerine, 4 yılda bitirilerek hizmete açılması amaçlanıyor.

"KENDİMİZİ HER ZAMAN EVİMİZDE HİSSETTİK"

823 milyon dolarlık finansman desteğine ilişkin Kuveyt'te yapılan imza töreninde açıklamalar yapan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Kuveyt'e geldiğimiz ilk günden bu yana son derece sıcak karşılandık ve kendimizi her zaman evimizde hissettik. İmzaladığımız bu finansman paketinin toplam değeri 249,2 milyon Kuveyt dinarı, yani yaklaşık olarak 823 milyon dolar. Bu işlem sayesinde, Kuveyt'te yürüttüğümüz havalimanı terminal projesinin daha hızlı ilerleyebilmesinin de önü açılmış oldu." ifadelerini kullandı.

Özdemir, Kuveyt'e bu işin başlangıç olduğunu ve arkasının geleceğini ifade ederek, "Yatırımcı bir şirketiz ve bölgedeki diğer ülkelerdeki işlerimizi de Kuveyt'ten yönetebileceğimizi düşünüyoruz. Hatta Kuveyt'in finansman gücü ve Türk şirketlerinin iş yapabilme kabiliyetini bir araya getirerek, üçüncü ülkelerde birlikte iş yapabileceğimize yürekten inanıyorum. Bu konuda önemli iş fırsatları ve potansiyeli olduğunu da görüyorum. Burada yaratacağımız değerli işbirlikleri bunun da yolunu açacaktır." dedi.

Türkiye'de havacılık hızla büyüdüğünü kaydeden Özdemir, dünya gayrisafi milli hasılasının yüzde 3,8'ini havacılık sektörünün ürettiğini söyledi.

Özdemir, söz konusu projenin alımında 21 dünya markasıyla yarıştıklarını belirterek, Kuveyt'in, tarihinden önce bitecek ilk işini kendilerinin üstlendiğini dile getirdi.

Özdemir, başta Afrika ve Latin Amerika olmak üzere dünya genelinde havacılık sektörünün her geçen gün büyümeye ve yeni imkanlar tanımayı sürdürdüğünü aktardı.

"KUVEYT HAVALİMANI TEKNİĞİ ZOR BİR PROJE"

Üstlendikleri projenin yüzde 30'unu tamamladıklarını ifade eden Özdemir, şöyle konuştu:

"Bir ülkenin hava terminalini yapmak ilgi çekiyor. İstanbul'da Yeni Havalimanı'nı yapmak Türk kamuoyunda nasıl ilgi çekiyorsa aynı şey Kuveyt halkı, Kuveyt otoriteleri ve yönetimi için de geçerli. Çıraklık dönemimiz Sabiha Gökçen Havalimanı, kalfalık eserimiz İstanbul Yeni Havalimanı, ustalık eserimiz ise Kuveyt Havalimanı diyebiliriz. Kuveyt Havalimanı, tekniği zor bir proje. Hazırlıklarımızı çok iyi yaptık ve bu işi yapabilecek dünyadaki en iyi firmaları buraya getirdik. Burada fabrikalarını kurduk. Üretimlerin birçoğu da burada yapılıyor. Üçüncü havalimanının en zor yanı altyapısıydı, bataklık ve çukurlara havalimanının kurulması zor yönüydü. Kuveyt'teki çatı sistemi dünyanın en ağır çatı sistemi. Güneş enerji sistemi de teknik anlamda zor. Biz bu başarıya imza atıyoruz."

Özdemir, firmalar, yatırımcılar ve müteahhitler olarak daima Türk bankalarıyla çalışmak istediklerini kaydederek, NBK ile KFH'nin de bu projeye inanarak kredi verdiklerini ifade etti.

Bu durumun Türk müteahhitliği ve mühendisliği için dönüm noktası olduğunu kaydeden Özdemir, "Biz, gittiğimiz ülkelerdeki bankaları kullanmamız gerektiğine inanıyoruz. Böyle yapıldığında kredi maliyetleri de düşecektir." diye konuştu.

KUVEYTLİ KIZLAR GELECEK AY MEZUN OLACAK

Limak Holding, Kuveyt'te Kuveyt Üniversitesi ve Türkiye'den Boğaziçi Üniversitesi'nin iş birliğiyle "Kuveyt’in Mühendis Kızları" projesinin de startını verdi. Proje kapsamında bu yıl Kuveytli 30 kıza eğitim veriliyor.

Limak inşaat projesinde staj imkanı da sağlanan kız öğrencilere, İstanbul Yeni Havalimanı projesinde ağırlanacak. Gelecek ay 30 Kuveytli kız öğrenci diplomalarını alacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.