Lahana Zor Günlerini Yaşıyor

Plansız ekim ve talep azlığı sebebiyle lahananın fiyatı 10 kuruşun altına geriledi.

Lahana Zor Günlerini Yaşıyor

Plansız ekim ve talep azlığı sebebiyle lahananın fiyatı 10 kuruşun altına geriledi.

20 Şubat 2018 Salı 14:14
186 Okunma
Lahana Zor Günlerini Yaşıyor

Kışlık sebzelerin ekim alanlarının yüzde 50 oranında arttığı Bursa’da lahananı kilosu 10 kuruşun altında satılıyor. Bilinçsiz ekim ve yetersiz talep nedeniyle tonu 70 liradan satılan lahana hayvan yemi olarak kullanılıyor.

Bursa’nın 520 bin dönüm ekilebilir alanıyla Türkiye'nin önde gelen tarım merkezlerinden olduğunu söyleyen Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, "İlçemizde çok kaliteli üretim yapılıyor. Bundan dolayı ürünlerimiz beğeniyle tüketiliyor." sözlerine yer verdi.

Yenişehir'in kış sebzeleri arasından lahana, brokoli, karnabahar, pırasa da ciddi söz sahibi olduğunu vurgulayan Aktaş,"Ürün fiyatları bu yıl üreticileri memnun etmedi. Rekoltede geçen yıla göre önemli artış var ancak kar yağmayınca, soğuklar olmayınca kış sebzelerine vatandaşın talebi fazla olmadı. Bu nedenle bazı ürünler elde kaldı, fiyatlar düştü. Ayrıca kar yağmayınca yaz aylarının daha sıkıntılı geçeceğini düşünüyoruz. Göletlerimizdeki doluluk oranı yüzde 50'nin altına düştü. Hava sıcaklığı 35 derecelerin üzerinde seyrederse sebzede verim kaybı yaşama tehlikesi öngörüyoruz. İnşallah korktuğumuz başımıza gelmez ve çiftçimiz para kazanır." açıklamasını yaptı.

Geçen yıl kışlık sebze ekim alanının 10 bin dekar olduğunu açıklayan Aktaş,  "Geçen sezon ürünler biraz pahalıydı. Çiftçi para kazanınca bu sezon fazla ekim yaptı. Ekim alanında geçen yıla oranla yüzde 50 artış oldu ve 15 bin dekarda üretim yapıldı." sözlerine yer verdi.

Bilinçsiz ekim sebebiyle düşüş yaşayan lahana fiyatını Aktaş, "Geçen yıl lahananın kilogramı 35 kuruştan satılıyordu. Bu yıl başlangıçta iyiydi ancak son zamanlarda kilosu 10 kuruşun bile altına düştü. Lahana tarlada kaldı. Tonu 70 liradan hayvan yemi olarak değerlendiriliyor. Bazı üreticiler bu fiyata toplamadığı için tarlasında bırakıyor. Brokolinin kilosu geçen yıl 2,5 liraya kadar çıktı, bu yıl 70 kuruştan satıldı. Karnabaharın tanesi de geçen yıl 4 liraya kadar çıkmıştı, bu yıl üreticiden çıkış fiyatı ortalama bir lira oldu. Üretici plansız ekim ve sıcak hava nedeniyle fiyatlar düşünce bu yıl umduğunu bulamadı." sözleriyle değerlendirdi.

Anahtar Kelimeler:
LahanaBursa
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.