Kordsa, Havacılıkta İki Dev Şirketi Satın Alacak

Kordsa, havacılık alanında kompozit malzemeler sağlayan iki büyük ABD şirketini satın almak için 100 milyon doları kasasından çıkarıyor.

Kordsa, Havacılıkta İki Dev Şirketi Satın Alacak

Kordsa, havacılık alanında kompozit malzemeler sağlayan iki büyük ABD şirketini satın almak için 100 milyon doları kasasından çıkarıyor.

06 Aralık 2017 Çarşamba 10:28
207 Okunma
Kordsa, Havacılıkta İki Dev Şirketi Satın Alacak

Havacılık sektöründe ileri kompozit malzemeler üreten Fabric Development Inc. (FDI) ve Textile Products Inc. (TPI) şirketerini Sabancı Holding ortaklarından Kordsa, 100 milyon dolar gibi bir rakama satın alıyor.

Havacılık sektöründe son bir yıl içerisinde büyük yatırımlar geçekleşirken bunlara bir yenisi daha eklendi. 2022 yılına kadar değerini yıllık ortalama yüzde 10 katlaması düşünülen havacılık alanında Kordsa, büyümeye çok uygun bir durumda olan kompozit teknolojileri pazarında öncü firmaları bünyesine katarak, ABD ve havacılık alanında konumunu güçlendirmeyi hedefliyor.

Satın alma işleminin önümüzdeki senenin ilk çeyreğinde gerçekleşmesi planlanırken, Amerika’da rekabet hukuku ve yabancı yatırımlar komitesinin vereceği onay ve koşulların yerine getirilmesi durumunda anlaşmanın sonuçlanacağı belirtiliyor.

Dev satın almayla ilgili olarak Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen, Kordsa şirketinin aldığı kararın önemli bir adım olduğunu belirtirken, satın almanın sonuçlanması durumunda Kordsa’nın havacılık sektöründe önemli bir konuma geleceğini vurguladı. Şirket olarak inovasyon odaklı bir büyüme planladıklarını belirten Göçmen, Kordsa’nın bu adımının planlarına uygun bir adım olduğunu ifade etti. Şirket olarak sorumluluklarını yerine getirmeyi ve ülkemizi Dünya çapında güçlü bir konuma taşımayı planladıklarını belirtti.

Kordsa CEO’su Ali Çalışkan, yapılacak olan satın almayla birlikte dört farklı kıtada 10 tesiste faaliyetlerini sürdüreceğini ifade etti.

Kordsa’nın havacılık alanında büyük yatırımla giriş yapacak olması, Sabancı Holding’inde değerini arttıracak ve aynı zamanda global anlamda konumunu yukarılara taşıyacak.

Son Güncelleme: 06.12.2017 10:31
Anahtar Kelimeler:
SabancıKordsa
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.